van hun werk, waaraan zij zich met het beste wat in hen is gegeven hebben maar waarvan het resultaat tenslotte afhankelijk is van zooveel factoren, die bij alle aangewende energie en bekwaamheid buiten hun machtsgrenzen vallen, dat het uitein delijk gevolg van werken en streven een open vraag blijft, waarop alleen de jaren een afdoend antwoord vermogen te geven. Al moeten wij dus afwachten, hoe de honderden, die na scherpe selectie waardig werden gekeurd, in het Kon. Ned. Ind. Leger te worden opgenomen, zich op den duur in Indië zullen houden, één ding mogen wij op grond van practische resultaten toch wel bij voor baat vaststellen n.l. dat de tegenwoordige jongere soldaten-generatie doortrokken is van den ijzeren wil, te toonen, wat zij waard is, zich bewust van de waarde, die zij in al de nietigheid van haar lagen maatschappelijken staat, tenslotte voor de gemeenschap heeft. De aanwezigheid van deze wils- en geestkracht is geen hy pothese maar een concreet feit, ten bewijze waarvan slechts ver wezen behoeft te worden naar den specialen lof, dezen jongen mannen herhaalde malen door de groote pers gebracht bij gelegen heden, waar zij geroepen werden het Indische leger in het openbaar te vertegenwoordigen. Een lof hun gebracht met uitsluiting van alle andere groepen, die gelijk met hen waren opgetrokken tot het vervullen der zelfde plichten, en die daarom van zoo groote waarde is, omdat het brengen daarvan in strijd is met een ingewortelde journalistieke gewoonte, bij dergelijke gelegenheden geen naijver te wekken door het prijzen van een bepaalde groep. Een compliment dus, dat den verslaggever tegen zijn eigen wil uit de pen is gevloeid, meegesleept door zijn enthousiasme voor wat deze jonge menschen door hun wilskracht en geestdrift wisten te presteeren. Deze eigenschappen alleen ook waren het, die hen in staat stelden in den loop der laatste jaren steeds beslag te leggen op den len prijs in alle marschwedstrijden, acht in totaal, waar zij uitkwamen tegen de keurtroepen van Nederland, vrijwilligers even als zij, doch uithoofde van hun jarenlange practijk, met oneindig veel meer training en betere looptechnische eigenschap pen, dan zij. Zie ter illustratie van een en ander, b.v. de volgende pers-foto van de eerewacht gegeven door de Koloniale Reserve ter gelegen heid van de opening der Staten-Generaal in 1934. Bedenk dat de jonge mannen die daar staan, een week vóórdien nog nooit een geweer in handen hadden en zeg dan of dit resultaat met zoo onvoldoend geoefenden had kunnen worden bereikt, als zij niet waren bezield geweest door een waarlijk uitzonderlijken geest- en wilskracht. Dat Indië voor deze karaktereigenschappen een vruchtbare voedingsbodem moge blijken. 518

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 32