jongelui die het in den eersten tijd prefereerden 's nachts of in de vroege morgenuren de hun toegewezen taak te volbrengen, om vooral maar niet arbeidende door de jonge vrouwen te worden gezien aan geregeld werken worden gewend. In 1925 werd door het vertrek van den voor zijn zeer groote verdiensten inmiddels buitengewoon tot kapitein bevorderden en tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau benoemden luitenant Kaniess de band tusschen dit volk en zijn bestuurder verbroken. Treffend waren de bewijzen van aanhankelijkheid bij dit vertrek be toond; ongetwijfeld zal de mare van zijn verscheiden door de geheele bevolking, van den Kedjoeroen tot den eenvoudigen kampongbewoner, met droefenis worden ontvangen. En zeer zeker zal de figuur van Kaniess bij de bevolking tot in lengte van dagen in herinnering blijven en tot een legendarische figuur worden. Met recht heeft hij den titel van vader der Gajo's gedragen. Als wij willen trachten in het kort een beeld van kapitein Kaniess te geven, dan zouden wij van hem kunnen zeggen: als soldaat heeft hij mede geholpen de geschiedenis van ons Korps Marechaussee te schrijven en daardoor blijft zijn naam voor altijd nauw verbonden aan de geschiedenis van dit korps en in het bijzonder van de le Divisie, waartoe hij 15 jaren heeft behoort. Als pacificator zal zijn naam ten nauwste verbonden blijven aan de openlegging en de ontwikkeling van de Gajo Loeös. Voor ons allen blijft hij het toonbeeld van den g'rooten soldaat t.M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 4