De verbindingsbrigade omvat de organen voor het tot stand brengen van de verbindingen in het bat. en voor het opnemen van het verband met samenwerkende troepen. Tot den bat. staf behoort dan verder nog een gev. trein, waarbij de hulpverbandplaatsafdeeling en de reserve munitie voor het bat. en tenslotte de bagagetrein, waarbij het administratief perso neel, de keuken- en filterwagens, levensmiddelen, paardenvoer en bagage van den bat. staf. Een bat. cdt. zal z.v.m. zijn bevelen mondeling (gedicteerd) aan zijn ondercdtn. geven, er zijn echter vele omstandigheden, waarin zulks niet mogelijk ishet is bijv. niet altijd raadzaam de cies. cdtn. van hun troep weg te roepen, met name niet, indien de gevechtsaanraking reeds tot stand is gebracht of ieder oogenblik is te verwachten. Schriftelijke bevelen zullen dan moeten worden uitgegeven, ook berichten naar den reg. cdt. of naar neventroepen worden geschreven. De bat. cdt. stelt zelf zijn bevelen en belangrijke berichten op. De luit. adj. zorgt voor de vermenigvuldiging, adresseering en verzending van bevelen en berichten en voor het bewerken van schetsen hij houdt aanteekening (op de kaart) van den toestand, regelt den dienst op uitkijk- en waarnemingsposten en houdt het dagboek bij. Indien de bat. cdt. bezig is op het oogenblik, dat er een bericht binnenkomt, zal hij eerst van den inhoud kennis nemen, ten einde te beoordeelen of het noodzakelijk is, dat de bat. cdt. zijn werkzaamheden onderbreekt. Hij is voorts belast met de lei ding van den dienst op den cop. en vervangt den bat. cdt. gedu rende diens tijdelijke afwezigheid voor zaken, welke van onder geschikten aard zijn of geen uitstel gedogen. Tenslotte behooren de administratieve personeelsaangelegenheden tot zijn werkkring. Voor al deze werkzaamheden beschikt bij over den gasofficier (v.z.v. deze niet door den gasdienst in beslag wordt genomen) en den staf schrijver. De officier van speciale diensten zorgt voor de inrichting van den cop., de opstelling en verplaatsing van het personeel, hij draagt zorg voor den ordonnansendienst, de directe beveiliging en het verkeer in en nabij den cop. Hij regelt de beweging van de treinen, de munitieaanvulling, de verpleging van het personeel van den staf en is belast met administratieve aangelegenheden m.u.v. die, welke betrekking hebben op het personeel (bijhouden van sterkte staten, munitieregisters, enz.). De off. van spec, diensten heeft voor de vervulling van zijn taak de beschikking over den stafstam boer en de ordonnansen. De gasonderofficier kan hem bijstaan, indien deze niet door andere diensten in beslag wordt genomen. Buiten den gasdienst heeft de gasonderofficier de taak van registrator, hetgeen omvat het ontvangen, verzenden, inschrijven van bevelen en berichten en het afgeven van ontvangstbewijzen. 539

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 55