bevelen en berichten gegeven en verzonden voorzoover dit niet mondeling rechtstreeks aan de betrokkenen kan geschieden, is hiervoor nog niet de hulp van den stafschrijver noodig de bat. cdt. zelf en (of) de luit. adj. kunnen dat werk verrichten. De staf splitst zich dus in eenige echelons, deze splitsing geschiedt naar het beginselniet meer personeel dan strikt noodig is in de onmiddellijke nabijheid van den bat. cdt., het overige personeel in kleine groepen zoover naar achteren als mogelijk is om nog bijtijds ter beschikking te zijn. Nemen we als voorbeeld een voorhoede bat.; de bat. cdt. zal dan bij het hoofd van de spits marcheeren, bij hem bevinden zich de luit. adj., en de officier voor speciale diensten, de cdt. van het pel. mitr., minstens 1 ordonnans en de paardenoppassers (zoolang de bat. cdt. van zijn paard gebruik maakt)aan den staart van de spits marcheeren de overige ordonnansen, de staftamboer en de bevelsontvangers van de cien. en het mitr. pel. Het 2e echelon, bestaande uit den gasofficier en eventueel art. personeel, mar cheert óf op eenigen afstand achter het gedeelte van het le ech. dat zich aan den staart van de splits bevindt, óf bij de verbindings brigade (3e echelon), welke zich een plaats voor den voortroep kan zien aangewezen. De mitr. cdt. en de bat. arts bevinden zich slechts bij den bat. staf tot het mitr. pel. een gevechtsopdracht krijgt en de Hp. V.P.A. wordt ingezet. Alsdan behooren normaal genoemde offn. bij hun troep. VI. DE VERPLAATSING VAN DEN COP. OP HET GEVECHTSVELD. Bij het verplaatsen van den cop. moet er voor gezorgd worden, dat de werkzaamheden toch hun voortgang hebben, de oude cop. wordt niet opgeheven aleer de nieuwe is ingericht. Tijdelijk is het personeel dus verdeeld over twee copn.; het verdient aanbe veling dat de bat. cdt. eens vooral bepaalt welk deel van zijn staf onmiddellijk naar de nieuwe cop. gaat en welk deel aanvankelijk achter blijft. Na de oprichting van den nieuwen cop. blijft nog zoo lang personeel achter op den ouden cop. als noodig is om ordonnansen enz. op de hoogte te brengen van de plaats van den nieuwen cop. De verschillende echelons dienen er voor te zorgen, dat zij zich in de zelfde formatie opstellen en bewegen als de andere groepen op het gevechtsveld, de onderlinge tusschenruimten en afstanden en de wijze waarop van het terrein gebruik wordt gemaakt verschilt niet van een karabijn groep. De verplaatsingen op het gevechtsveld geschieden sprongsgewijze en houden nauw verband met de beweging van het bat., zij worden uitgevoerd zoodra de afstand tot de voorste troepen zoo groot wordt, dat de voorwaarden 541

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 57