voor het op tijd ontvangen van berichten uit de voorste lijn of het op tijd voorzien van bevelen aan de verschillende onderdeelen, niet meer goed zijn te vervullen. Het streven van den cdt. moet zijn, zelf z.v.m. van zijn troep te zien, daarom wordt de grootte van een sprong in de eerste plaats bepaald naar den afstand tot een volgend waarnemingspunt. VII. HET GEBRUIK VAN DE VERBINDINGSMIDDELEN. a. Algemeen. De verbindingsmiddelen, waarover de bat. cdt. de beschikking heeft, zijn bestemd voor de verbindingen binnen het bataljon, met de rechter nevenafdeeling en met de troepen (b.v. art.) waarmede rechtstreeks moet worden samengewerkt. Aangezien het echter van het hoogste belang is, dat alle onderdeelen van het gevechts instrument in onderling verband samenwerken, heeft een ieder de plicht daartoe mede te werken, hetgeen inhoudt dat indien b.v. de verbinding met den reg. cdt. of met de linkernevenafdeeling verbroken is, de bat. cdt. tot taak heeft die verbinding te bewerk stelligen. Ook kan zich het geval voordoen dat de reg. cdt. een plaats aanwijst, waar de bat. cdt. met zijn verbindingsmiddelen op moet aansluiten om de verbinding met den reg. cdt. tot stand te brengen. Het materieel en c.q. personeel, dat daarvoor noodig' is, ontvangt de bat. cdt. dan van de verbindingssectie van het regi ment, want de hoeveelheid van het bat. is daarop niet berekend. Behalve van links naar rechts worden de verbindingen in beginsel ook van boven naar beneden tot stand gebrachtde bat. cdt. zorgt dus voor de verbindingen met zijn cie. cdtn., deze hebben echter de zelfde plicht ten opzichte van den bat. cdt. als laatstgenoemde heeft tegenover den reg. cdt. Voor een vlotte bevelsontvangst verdient het aanbeveling dat de cie. cdtn. bevelsontvangers bij den bat. staf detacheeren. De middelen, welke de bat. cdt. voor den verbindingsdienst ter beschikking heeft zijn samengevoegd in een verbindingsbrigade onder een o.o. instr. Deze onderofficier is in het bijzonder belast met alles wat betrekking heeft op den verbindingsdienst. b. De ordonnansen. Als alle andere middelen falen, is het de ordonnans, die een bericht of bevel nog te bestemder plaats kan bezorgen. Wanneer het bat. in beweging is, is hij het meest aangewezen middel voor de verbinding zoolang van wegen gebruik kan worden gemaakt verdient de rijwielordonnans de voorkeur boven den ordonnans te voet. Men gebruike een ordonnans echter alleen voor het over brengen van schriftelijke bevelen of berichten, tenzij het bevel of 542

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 58