bericht hoogstens een enkelen korten zin of bericht bevat. (b.v. „bij km 25 halt houden", „vijand gezien bij de brug"). Langere berichten komen reeds in vredestijd niet goed over, wat moet er dan van terecht komen als levensgevaar dreigt c. De telefoon. Een oordeelkundig (d.i. vooral in den aanvang een zuinig) gebruik is noodig om het beschikbare materieel (8 km en 8 toestel len) toereikend te doen zijn. Met den huidigen tf. kabel van de inf. heeft men bij regenweer een dubbele lijn noodig Over het algemeen zal men slechts dan overgaan tot het uitleggen van de tf. lijn, indien de te verbinden organen zich niet aanhoudend ver plaatsen. Het is wel mogelijk dat het lijnleggen nagenoeg gelijken tred houdt met een zich door het terrein in cien. opgelost ver plaatsend bat., maar dit kost zooveel materieel dat zulks niet is toe te passen, anders dan voor oefening van het personeel. Er zijn echter wel omstandigheden denkbaar, dat het bat. zich in algemee- nen zin verplaatst, zonder dat alle daartoe behoorende deelen voort durend aan de beweging deelnemen. Bij de nadering kan de bat. staf zich b.v. sprongsgewijze verplaatsen, evenals dit mogelijk is voor het pel. mitr. Alsdan kan het een voordeel zijn dat b.v. de waarn. post van den bat. cdt. telefonisch verbonden wordt met de plaats van het overige deel van den cop. en dat een telefoonlijn den bat. cop. verbindt met het pel. mitr. Ook is het geval denkbaar, dat bij het innemen van een gereedstelling de tf. ver bindingen worden aangelegd onmiddellijk nadat de verkenningen zijn ver richt, dus vóór de troepen ter plaatse zijn aangekomen. Wordt het optreden van het bat. gesteund door de art., dan zal zich bij den bat. cdt. een bericht officier of -onderofficier van de art. bevinden, deze is per tf. verbonden met zijn afdeeling. In noodgevallen kan de bat. cdt. van die tf. lijn gebruik maken. d. De optische seinploegen. Het optisch seinen kost veel tijd, de snelheid van middelmatige seiners bedraagt bij gebruik van vlaggen en morseteekens ongeveer 2 a 3 woorden per minuut. Binnen het bat. is dit middel dus voor lange bevelen of berichten niet te gebruiken, wel kunnen afgespro ken of voorgeschreven teekens met vlaggen, spiegels of lampen worden toegepast. Een ander middel zijn de grondseinpatronen, waarmede een zeer beperkt aantal eenvoudige, van te voren afgesproken teekens kunnen worden gegeven in bedekt terrein is dit middel onbruik baar, een groot bezwaar is voorts de moeilijkheid om waar te nemen wie de afzender is. Een beter vuurwerksein, dat vooral ook langer zichtbaar blijft is nog in beproeving. 543

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 59