Zaken als leden, stelde nl. een plan op tot voorbereiding van de staatsmobilisatie en ontwierp een schema tot aanwijzing van de organen met die voorbereiding te belasten. Die arbeid en de daarop gevolgde instelling van den Staatsmobilisatieraad vormen te zamen de onmisbare basis, waarop het gebouw der staatsmobilisatievoor- bereiding kan worden opgericht. De voormelde gang van zaken, waaruit blijkt, dat de Regeering de onderwerpelijke staatstaak met kracht en voortvarendheid wil zien ter hand genomen, zal ieder, die zich rekenschap geeft van de eischen, welke de moderne oorlog aan staat en maatschappij stelt en hen, die vele malen op de noodzakelijkheid van een meer alge- meene verdedigingsvoorbereiding hebben gewezen, niet anders dan met groote voldoening kunnen vervullen. Met recht kan de Staatsmobilisatieraad een onmisbaar orgaan voor de verzekering van onze zelfstandigheid mogen worden genoemd. Dit artikel heeft ten doel die beteekenis nader te belichten. DE BETEEKENIS EN HET DOEL VAN DE STAATS MOBILISATIE. Bij dreigend oorlogsgevaar wordt tot mobilisatie van de weer macht overgegaan. Deze mobilisatie oefent al dadelijk een desorga- niseerenden invloed uit op de normale functionneering van het centrale en locale ambtelijke organisme en het maatschappelijke bedrijfsleven. Die invloed zal in Nederlandsch-Indië, hoewel hier geen sprake zal zijn van de vorming van een massaleger, eerder grooter dan kleiner zijn dan b.v. in het moederland en zulks als gevolg van de bijzondere taak, welke het Europeesche deel van de samenleving h.t.l. heeft te vervullen. Inlijving bij mobilisatie van het dienst- en reserve plichtige personeel bij de weermacht zonder welken maatregel bij het bestaande stelsel van weer machtsvorming van het op voet van oorlog brengen van leger en vloot geen sprake zal kunnen zijn -beteekent, dat in een periode van enkele dagen een groot deel van het in leidende functies geplaatste personeel aan zijn normale taak zal worden onttrokken. Is eenmaal de strijd uitgebroken, dan zullen het op krachten hou den van de weermacht n.l. de uithoofde van geleden verliezen noodzakelijke aanvulling daarvan met personeel en materieel een voortdurenden druk blijven uitoefenen op het achtergebleven deel van de Europeesche gemeenschap en bijzondere eischen stel len aan ons productieapparaat en de te voeren handelspolitiek. Van de handelsmogelijkheden met het buitenland moeten we ons onder die omstandigheden evenwel niet te veel voorstellen. De totale handelsbeweging zal slechts een fractie bedragen van die in vredestijd. Hierop van invloed zijn zoowel de omstandigheid, 554

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 72