dat ons productieapparaat zal zijn ingekrompen en meer op inwen dige behoeften zal worden ingesteld een verschijnsel dat ook in andere oorlogvoerende landen zal zijn waar te nemen als het feit, dat onze handelsverbindingen aantrekkelijke aanvals- objecten en buitengewoon kwetsbaar zullen blijken als gevolg van de politiek-strategische beteekenis en de geografische ligging van Nederlandsch-Indië. Ook het inter-insulaire verkeer zal om evenvermelde redenen sterk worden ingekrompen, terwijl het niet onwaarschijnlijk lijkt, dat al spoedig door verschillende invloeden en omstandigheden gebrek aan transportmiddelen te land en te water zal ontstaan, waardoor het normale distributiesysteem plaatselijk en regionaal zal moeten worden gewijzigd en aan de nieuwe omstandigheden aangepast. Verder zullen moeten worden verwacht aanvallen uit de lucht op kwetsbare objecten van de belangrijkste verbindingen te land, op vitale bedrijven en op bestuurs- en bevolkingscentra. En voorts tekorten aan vele soorten van behoeften, prijsopdrijving, geldnood, ontwrichting van het credietsysteem, vergrooting van het aantal faillissementen en last not least onrust bij de bevolking, welk verschijnsel in deze gewesten aldra een politiek karakter zal kunnen verkrijgen. Met de opsomming van deze meest voor de hand liggende gevol gen van een oorlogstoestand wil ik hier volstaan. Ze zijn summier gesteld, doch zij zijn alle van zeer ingrijpenden aard voor onze samenleving. Het behoeft geen betoog, dat indien geen preventieve maatregelen worden getroffen om die gevolgen te verzachten of te voorkomen, zij de weerkracht van volk en staat kunnen verlam men. Het is toch een bekend feit, dat Duitschland den laatsten oorlog niet op het slagveld heeft verloren, doch door economische uitputting wegens onvoldoende voorbereiding daartegen. Het complex van preventieve maatregelen, welke tot steun van de weerkracht bij dreigend oorlogsgevaar dienen te worden geno men, wordt aangeduid door het begrip „staatsmobilisatie". Deze uitdrukkingswijze geeft o.i. het algemeene karakter dier maatre gelen beter weer dan de ook gebruikte zegswijze „Economische (en industrieele) mobilisatie", welke omschrijving slechts aan een bepaalde, zij het een zeer belangrijke groep van ordeningen doet denken. Het begrip „staatsmobilisatie" heeft alzoo de beteekenis van het zich instellen op en het zich aanpassen van de maatschap pij en het staatsorganisme aan den oorlogstoestand, m.a.w. het op voet van oorlog brengen van de daarvoor in aanmerking komende geledingen van staat en maatschappij achter de weermacht. De mobilisatie van het leger en de vloot hebben ten doel deze organen van den staat gereed te maken voor hun oorlogstaak, terwijl de daarmede nauw samenhangende en gepaard gaande staatsmobili satie beoogt 555

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 73