Ie. de gevolgen van de mobilisatie van de weermacht te onder vangen 2e. de gemobiliseerde weermacht op krachten te houden en c.q. te versterken 3e. moreele en materieele aanpassing van volk en staat aan de zich plotseling wijzigende en bijzondere politieke en econo mische verhoudingen in oorlogstijd. FACTOREN VAN INVLOED OP DE VOORBEREIDING DER STAATSMOBILISATIE Evenals de mobilisatie van leger en vloot grondig moet zijn voorbereid om een chaos te voorkomen, vereischt ook de staats- mobilisatie een intensieve en nimmer eindigende voorbereiding. Een plan tot staatsmobilisatie kan alleen worden opgezet en tot uitvoering gebracht, indien de daartoe noodige maatregelen reeds in vredestijd zijn bestudeerd en zooveel mogelijk voorbereid. De vorm van de staatsmobilisatie is voor ieder land verschillend. De factoren, welke dien vorm bepalen zijn vele, zoodat het zaak is bij de opstelling van een voorbereidingsplan met die factoren rekening te houden en ze grondig te bestudeeren. Als voornaamste van die factoren noemen wij hier a. de sterkte van de gemobiliseerde weermacht aan personeel en hare uitrusting b. het systeem van weermachtsvorming c. de industrieele en agrarische ontwikkeling van het land d. het verbruik van de instandhoudingsmiddelen, beschouwd i.v.m. den im- en export, de productie en de productiemoge lijkheden e. de handelsmogelijkheden in verschillende oorlogsgevallen, beschouwd i.v.m. de geografische ligging van den Archipel den ontwikkelingsgraad van het verkeer en den aard van de binnenlandsche verbindingen g. de normaal in het land aanwezige voorraden aan importbe hoeften bij importeurs en in entrepot h. de voedselsituatie op verschillende tijdstippen van het jaar i. het systeem van belastingen, in- en uitvoerrechten en accijn zen k. den stand van de betalingsbalans op verschillende tijdstippen van het jaar l. de ontwikkeling van het binnenlandsche credietsysteem m. de ligging van het land beschouwd in verband met de kans op luchtaanvallen. n. de inwendige politieke verhoudingen en de geestelijke gesteld heid van de bevolking en o. de samenstelling van de bevolking. 556

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 74