producten moet dekken door den uitvoer van zijn surplus aan landbouwvoortbrengselen en in oorlogstijd zijn handelsverbin dingen ziet afgesneden, heeft reeds bij voorbaat eiken strijd verlo ren. Door het permanent instandhouden of, indien daartoe de gelegenheid is gelaten, het kort voor het uitbreken van den oorlog vormen van belangrijke oorlogsvoorraden van de allernoodzake lijkste importbenoodigdheden, zal gedurende korten tijd de weer kracht op peil kunnen worden gehouden, doch ten slotte zal, tenzij een snelle beslissing is kunnen worden geforceerd, de strijd wegens gebrek aan krijgsbehoeften moeten worden opgegeven. Omgekeerd zal ingeval van oorlog een industriestaat, waarvan de productie capaciteit van den bodem, ook bij intensieve bewerking, de behoef ten aan voedingsmiddelen in belangrijke mate ongedekt laat, zich bij isolatie evenmin met succes kunnen verdedigen en den strijd eveneens zeer spoedig moeten opgeven. Om het verband tusschen de verdedigingskracht van een staat en zijn industrieele en agrarische ontwikkeling duidelijk tot uiting te doen komen, zijn hier twee uitersten tegenover elkaar gesteld. Daartusschen bestaan natuurlijk vele schakeeringen, doch mij zijn geen voorbeelden bekend van staten, die een volkomen even wicht hebben kunnen scheppen en in vredestijd een toestand van volledige autarkie hebben weten te bereiken, laat staan, dat zulks mogelijk zou zijn in geval van oorlog, als op velerlei gebied grootere behoeften ontstaan. De opvatting, dat het tegenwoordige streven van vele staten om dien evenwichtstoestand te bereiken voor een belangrijk deel zijn oorzaak vindt in het karakter van den modernen, materieel ver slindenden oorlog, in de in den laatsten oorlog gegeven uitbrei ding aan het begrip oorlogscontrabande en in het mislukken van de vredespolitiek, kan beschouwd in verband met het voren staande en in aanmerking genomen het feit dat dit streven door economen van naam wordt veroordeeld niet vreemd klinken. Doch wat het zwaarst weegt, moet het zwaarst gelden. Maatrege len ter verzekering van de zelfstandigheid van het volksbestaan gaan vóór bij die, welke de verbetering van den levensstandaard van de bevolking beoogen, indien de verdedigingsmogelijkheid van die zelfstandigheid daardoor in oorlogstijd in gevaar zou wor den gebracht of verkleind. Ook wij hebben ons in te stellen op de realiteit van het wereldgebeuren en ons daarbij aan te passen. Er is bij de huidige ontwikkeling van de statensamenleving met haar scherpe tegenstellingen voor iederen staat een op den voor grond getreden, onverbrekelijk verband ontstaan tusschen de noodzakelijkheid tot economisch verweer en die van militaire paraatheid. Een streven naar uitsluitend economische ontwikkeling schiet zijn doel voorbij, laat een open, in den tegenwoordigen tijd zeer 558

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 76