bedreigde flank, wanneer de staat van onze defensie hier bedoeld in den meest uitgebreiden zin of m.a.w. de zorg voor onzen oorlogspotentieel daarbij onvoldoende aandacht heeft. Beide elementen van staatszorg dienen tezamen en in onderling verband te worden verzorgd. ad d. Het verbruik, beschouwd i.v.m. de productie, den im- en export en de productiemogelijkheden. Het niet kunnen bereiken van den hiervorenbedoelden even wichtstoestand, impliceert het^n vredestijd overwegen en voor bereiden van de bij mobilisatie te nemen maatregelen, teneinde in staat te zijn de als gevolg daarvan te verwachten moeilijkheden zooveel mogelijk te kunnen ondervangen. Het gemiddelde verbruik per hoofd van de bevolking is voor elk land verschillend en is o.m. afhankelijk van den algemeenen levensstandaard, de cultureele ontwikkeling en de constructie van de maatschappij. De bepaling van het totale verbruik kan dus niet berusten op het maken van een rekensommetje. Het eenige middel, dat ons een globaal inzicht kan geven in het totaal der noodzakelijke behoeften in oorlogstijd is daarom het maken van een nauwkeurige studie van de samenstelling van de maatschappij en het instellen van een onderzoek naar het verbruik van de instandhoudingsmiddelen voor die maatschappij in vredes tijd. Daartoe is in de eerste plaats noodig, dat we beschikken over tot in details nauwkeurige im- en export- en productiestatistieken. Vooral de samenstelling van goed bruikbare productiestatistieken zal veel tijd en groote deskundigheid vereischen. Het lijkt ge- wenscht in verband met de uitgebreidheid van den N.I.-Archipel en zijne in bepaalde oorlogsgevallen kwetsbare verbindingen die gegevens voor de groote eilanden en bepaalde groepen van eilanden afzonderlijk te doen verzamelen en de daarop te baseeren maat regelen en voorbereidingen regionaal vast te stellen. De studie van de samenstelling van de maatschappij zal een voldoende en noodzakelijk inzicht kunnen verschaffen in de ver- bruiksverdeeling en de gebeurlijk daarop te baseeren distributie ordening. De hiervoren bedoelde verzameling van gegevens, beschouwd in verband met den ontwikkelingsgraad van ons productiesysteem en zijn mogelijkheden vormen bovendien de basis voor de vast stelling van de richting waarin de ontwikkeling van het industrie apparaat en de land- en mijnbouwpolitiek in vredestijd moeten worden geleid en hoe de aanpassing daarvan in oorlogstijd in verband met de te verwachten handelsmogelijkheden, de raming van de oorlogsbehoeften en de beschikbare werkkrachten aan de veranderde omstandigheden zal kunnen geschieden. 559

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 77