ad e. (De handelsmogelijkheden in verschillende oorlogsgevallen beschouwd in verband met de geografische ligging van den Archipel). Een doorslaggevende factor voor de bepaling van de noodza kelijkheid óf, c.q. de mate waarin, alsmede van het tijdstip waarop oorlogsvoorraden voor de behoeften van volk en weermacht moe ten worden gevormd, is de aanvullingsmogelijkheid uit het buiten land in oorlogstijd. In dit opzicht verkeert Nederlandsch-Indië in ongunstige omstan digheden, omdat aanvulling ovei* aangrenzend neutraal gebied voor ons niet mogelijk is, doch alle aanvoer over zee moet plaats hebben langs voor het grootste deel zeer lange verbindingen, ter wijl we niet in het bezit zijn van de middelen, noch ooit bij machte kunnen zijn die in voldoende mate te vormen om als bijv. Enge land die verbindingen te beschermen. Daarbij komt nog, dat de uitgebreidheid van den Archipel van dien aard is, dat het even min mogelijk zal zijn onder alle omstandigheden voldoende mid delen beschikbaar te stellen tot het in bevredigende mate veilig stellen van de inter-insulaire verbindingen. Indien we onverhoopt in oorlog mochten geraken met een groote zeemogendheid, zal o.m. als gevolg van de ligging van Neder- landsch-Indië op de groote scheepvaartroutes, die hier door nauwe straten worden geleid en de belangrijkheid van onze oliehavens - in de verschillende denkbare gevallen en combinaties mogen worden verwacht, dat de vijand met een groot deel van zijn macht in de N.I.-wateren zal opereeren. Het behoeft geen betoog, dat onder die omstandigheden de handel met het buitenland en het inter-insulaire scheepvaartverkeer sterk zullen zijn ingekrompen. Door het handelsverkeer evenwel zoo veel mogelijk naar de veiligst gelegen havens te leiden, zullen de verliezen aan schepen en goede ren kunnen worden beperkt. De voor die verlegging van het ver keer noodzakelijk te treffen maatregelen zullen in vredestijd moeten worden voorbereid. ad. f. (De ontwikkelingsgraad van het verkeer en de aard van de interne verbindingen Een modern georganiseerde maatschappij zonder een sterk ontwikkeld wegverkeer en een verkeersnet, dat aan hooge eischen voldoet, is ondenkbaar. Tevens kan worden geconstateerd, dat het bedrijfsleven in hooge mate afhankelijk is van den goeden staat dier verbindingen en van de hoeveelheid beschikbare transport middelen. Het is daarom een eisch, dat voor de goede function- neering van het verkeer in vredestijd steeds wordt beschikt over een voldoenden voorraad onderhoudsmiddelen en een reserve aan 560

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 78