transportmiddelen. In oorlogstijd zal de behoefte aan onderhouds middelen en aan transportmiddelen aanmerkelijk stijgen, omdat le. de weermacht en daarvan speciaal het leger op groote hoeveel heden transportmiddelen zal beslag leggen en het gebruik van bepaalde verbindingen al of niet tijdelijk geheel voor zich zal opeischen 2e. dat langs die en andere verbindingswegen het verkeer zal worden geïntensiveerd en 3e. de vijand er in zal slagen door gebruikmaking van het lucht- wapen belangrijke kunstwerken in de verbindingen min of meer ernstig te vernielen. Een goede voorbereiding van de mobilisatie van staat en weer macht eischt, dat met die factoren wordt rekening gehouden. De onder 3e genoemde omstandigheid zal b.v. van invloed zijn op de keuze van de plaatsen, waar in tijden van spanning de te vormen oorlogsvoorraden zullen moeten worden opgelegd. Een zoo veel mogelijk centrale oplegging dier voorraden zal de bewa king en het beheer daarvan, alsmede beveiliging tegen luchtaan vallen vereenvoudigen en een doeltreffende distributie ten goede komen. Doch uit het voorgaande zal genoegzaam zijn gebleken, dat aan een bepaalde mate van decentralisatie niet zal kunnen worden ontkomen. Ook de eerder besproken kwetsbaarheid der inter- insulaire verbindingen zal hierop van invloed zijn. ad. g. (De normaal in het land aanwezige voorraden import behoeften bij importeurs en in entrepot). De grootte van deze voorraden en de plaatsen waar zij zich bevinden, zullen te bevoegder plaatse bekend moeten zijn, o.m. om naar juistheid te kunnen bepalen, welke aanvullingen op een gegeven moment zullen noodig zijn en om de nuttigste bestemming dier voorraden te kunnen vaststellen. Het onderzoek naar die voorraden zal tevens het noodige inzicht verschaffen in de wenschelijkheid voor bepaalde artikelen maat regelen te overwegen, welke kunnen leiden tot een permanent vergrooten van den thans normaal aanwezigen stock daarvan. ad. h. (De voedselsituatie op verschillende tijdstippen van het jaar). De voedselvoorziening van de bevolking in tijd van oorlog is een vraagstuk, waarop i.v.m. de daaraan uit een oogpunt van hand having van orde en rust toe te kennen politieke beteekenis de bijzondere aandacht moet vallen. Hoewel de voor de voedselvoorziening te treffen maatregelen reeds in algemeenen zin onder ad d werden besproken, vindt dit 561

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 79