vrede-idee" dat hij zich letterlijk elke beleediging liet aanleunen in de hoop conflicten te vermijden. Voor een man van het karakter van NAPOLÉON, die in zijn hart FRIEDRICH wel genegen was, was dit echter juist een reden om aan Preuszen steeds zwaarder eischen te stellen, in de overtuiging, dat wat er ook kon gebeuren, aan werkdadig verzet tegen zijn eischen niet gedacht behoefde te worden. En hier tastte de speler NAPOLÉON ten slotte mis Langzaam maar zeker verscherpte zich de verhouding tusschen heide landen. Koningin LUISE mengde zich in de politiek onder den invloed van het Russische hof, en in hofkringen steeg de oorlogsstemming met volkomen negatie van 's Konings vredes- inzicht. Tot een climax kwam het, toen van den gezant uit Paris het bericht werd ontvangen, dat Engeland met Frankrijk vrede zou sluiten ten koste van Pruisen. Weliswaar was dit bericht valsch, maai- dat nam niet weg, dat den 9 Augustus 1806 de Prui sische mobilisatie werd bevolen (zonder den vijand te noemen!), zoodat de oorlog onvermijdelijk was. De twee aanstaande tegenstanders Frankrijk en Pruisen waren wel heel ongelijkwaardig. NAPOLÉON, de grootmeester in strategie en krijgskunst, vond als tegenstanders: „bewahrte, brave Führer zweiten und dritten Ranges aus der alten Schule". Tegenover de beproefde Fransche troepen, welke 14 jarenlang bijna voortdurend in oorlog hadden gestaan, kwam het oude Pruisische leger, zonder oorlogservaring en aangevoerd door een verouderd officierskorps onder de ka piteins en ritmeesters waren er 2 van 70 en 18 van meer dan 60 jaren oud, terwijl de artillerie de kroon spande met een luitenant van 70 jaren. 493 Dat aanvoerders van dien leeftijd tegen de vermoeienissen van een veldtocht niet opgewassen waren, blijke nog uit het volgende grapje, dat Hohenlohe vertelt: „So kam einer der Generale am 13 Oktober 2) zu der Berathung statt „vor Tage, erst urn 10 V2 Uhr, weil er den Morgenschweisz erst ab- „warten muszte, und dadurch ward der Aufbruch der ganzen Armee „verzögert." b „Ich kenne kein gröszeres Gut auf der Erde, als die Erhaltung des „Friedens und der Ruhe, den einigen Weg der Glückseligkeit des Menschen- „geschlechts!" Inderdaad; maar dan onder de voorwaarde, dat alle andere leiders van de omringende staten met gelijke edele gevoelens gezegend zijn. Was dat niet zoo en zulks was de realiteit - dan kon 's Konings edelaardigheid zijn land slechts naar een ramp voeren. b Dat is dus op den dag vóór den slag bij Auerstedt. Door die vertraging in den afmarsch kon het leger den pas van Kösen niet meer op dezen dag afsluiten, nestelde Davout zich daar, en kon hij op den 14en de aanvallen van de dubbele Pr. overmacht afwijzen en in een Fransche zege doen keeren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 7