vraagstuk wegens zijn bij uitstek belangrijke beteekenis hier afzon derlijke behandeling. In verband met de mogelijke verbreking van de inter-insulaire verbindingen zullen de verschillende hoofdeilanden en groepen van eilanden uit een oogpunt van voorbereiding der voedselvoor ziening in beginsel als op zichzelf staande deelen moeten worden beschouwd. Er zal daarom moeten worden nagegaan in hoeverre die deelen met betrekking tot de voedselvoorziening als „self supporting" zijn aan te merken. Daarbij zal blijken, dat Java en Madoera thans uit de productie van inlandsche gewassen practisch in eigen behoeften kunnen voorzien, mits de uitvoer van eenige voedingsmiddelen wordt belet of beperkt. In verschillende gebie den van de buitengewesten is de toestand minder gunstig. De verbetering van de voedselsituatie zal in vredestijd kunnen worden bereikt door a. verder gaande intensiveering van bestaande cultures, bijv. door voorlichting en aanleg van irrigatiewerken b. bevordering van immigratie, gepaard met uitbreiding van bouwgronden c. bestemmingswijziging van bouwgronden d. oprichten van conservenfabrieken en e. uitbreiding en intensiveering van veeteelt en visscherij. Voor zoover voedseltekorten zijn te verwachten zullen reeds in tijden van spanning de noodige voorzieningen zijn te treffen door het vormen ter bestemder plaatse van voorraden door aanvoer van elders. Op dezen maatregel zullen na mobilisatie moeten aansluiten het wijzigen van de bestemming van bepaalde bouw gronden. Zoolang dat mogelijk zal blijken zullen de afzonderlijke deelen van den Archipel elkander moeten bijstaan volgens aanwijzingen van een centraal distributieorgaan, terwijl op plaatsen waar voed seltekorten optreden de distributie van voorraden in handen van een plaatselijk distributieorgaan moet worden gelegd. Afzonderlijke voorbereiding eischen tenslotte de maatregelen, welke moeten worden genomen tot het veilig stellen van reserve voorraden aanwezig in gebieden, die gevaar loopen in handen van den vijand te vallen. ad i. (Het systeem van belastingen, in- en uitvoerrechten en accijnzen) De landsinkomsten zijn voor een groot deel afhankelijk van de opbrengst van in- en uitvoerrechten, welke na het intreden van een oorlogstoestand geleidelijk, mogelijk zelfs zeer snel, zal dalen. Het inkrimpen van de handelsbeweging op het buitenland zal tevens een neerdrukkenden invloed hebben op de inkomsten van een groot deel van de bevolking, hetgeen al dadelijk de opbrengst 562

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 80