van de verbruiksbelasting nadeelig zal beïnvloeden en op den duur ook die van de inkomstenbelasting. Aan den anderen kant zullen de landsuitgaven als gevolg van de mobilisatie van de weermacht, het op voet van oorlog houden daarvan en de aanvulling van krijgsbehoeften belangrijk stijgen. Verwacht mag worden, dat de behoefte aan circulatiemiddelen in een zeer kort tijdsverloop zal verdrievoudigen. De overige factoren, welke hierop nog van invloed zijn, zooals het te verwach ten verschijnsel van gebrek aan vertrouwen in spaarbanken, de neiging van velen om een groote hoeveelheid verbruiksartikelen in te slaan, enz. mogen hier verder buiten beschouwing blijven. Voor zoover mogelijk dienen de financieele gevolgen van een en ander reeds in vredestijd te worden geraamd en de noodige tegenmaatregelen overwogen. ad k. (De stand van de betalingsbalans op verschillende tijd stippen van het jaar). In tijden van spanning zal het noodig zijn den stand van onze betalingsbalans met verschillende landen scherp onder controle te houden. In verband met de richting, waarin de beschikbare inlichtingen doen verwachten, dat de internationale verhoudingen zich verder zullen ontwikkelen, dienen het opnemen van nieuwe handelsconnecties en de liquidatie van andere te worden voorbe reid. Op grond daarvan zal ten opzichte van het eene land moeten worden gestreefd naar het actief en van het andere naar het passief houden van de betalingsbalans. ad l. (De ontwikkelingsgraad van het binnenlandsche crediet- systeem). Naarmate het systeem van credietverleening grooter afmetingen heeft aangenomen en meer in de diepte is ontwikkeld, is het gevoeliger voor schokken, welke te eerder algemeene paniekstem mingen op de beurs, bij crediteuren en spaarders veroorzaken. Met dit verschijnsel dient in het bijzonder ook in Nederlandsch- Indië te worden rekening gehouden, waar de kwade gewoonte bestaat, dat het verleenen van crediet zich gemeenlijk niet beperkt tot den producent en den handel, doch dat ook de consument veelal in de gelegenheid wordt gesteld en vaak wordt aangemoedigd het normale voor ondernemers in het leven geroepen credietstelsel van een verlengstuk naar de diepte te voorzien. De maatregelen, welke naar mag worden verwacht bij een mobilisatie zullen noodig zijn om vertrouwensschoklcen in het geldverkeer op te vangen, dienen in overeenstemming te zijn met de o.m. van den aard en den omvang van het credietsysteem afhankelijke grootte en den ernst van de voor het bedrijfsleven daarvan te verwachten gevolgen. 563

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 81