ad m. (De ligging van het land beschouwd in verband met de kans op luchtaanvallen Niemand zal zich in oorlogstijd meer volkomen veilig kunnen wanen voor den bom van het vijandelijke vliegtuig. Evenwel maakt het een groot verschil uit of we bijv. in Nederland of op Java onze woonplaats hebben. De oorzaken van dat verschil zijn voor de hand liggend en behoeven hier geen behandeling. Dat als gevolg daarvan de maatregelen ter bescherming van de burgerbevolking tegen luchtaanvallen in het moederland omvangrijker zullen moeten zijn dan in Nederlandsch-Indië zal evenmin nadere verklaring behoe ven. E.e.a. neemt evenwel niet weg, dat men ook hier paraat dient te zijn met het oog op mogelijke strategische overvallingen en dat ook h.t.l. de voorbereiding van beschermingsmaatregelen in ver schillende centra van bevolking met kracht moet worden ter hand genomen. Verschillende teekenen wijzen erop, dat dit inzicht zich in verschillende steden bij de gemeenschap begint baan te breken. Jammer genoeg wordt evenwel de noodzaak van voorbereiding der bescherming tegen luchtgevaar nog niet algemeen bij de bur gerij ingezien. Pers en periodiek kunnen van groot nut zijn door bij voortdu ring op die noodzakelijkheid te wijzen. Ongetwijfeld zullen vele deskundigen van leger en vloot desgevraagd gaarne bereid zijn daarbij de noodige voorlichting te verstrekken. ad n. (De inwendige politieke verhoudingen en de geestelijke gesteldheid van de bevolking De noodzakelijkheid in den rug van de weermacht de politieke verhoudingen te beheerschen en er met alle kracht naar te streven, dat de geest van het volk van het begin tot het eind van den oorlog een moreelen steun beteekent voor de strijdenden aan het front, zijn eischen, waarvan de beteekenis moeilijk kan worden overschat. Legio zijn de voorbeelden om aan te toonen, dat onderlinge ver deeldheid en oorlogsmoeheid of impopulariteit daarvan een krach tige oorlogvoering onmogelijk maken en de strijdkracht van de weermacht verlammen. Aan deze zaken dient reeds in vredestijd de volle aandacht te worden gewijd. Een volk dient zoowel materieel als moreel sterk te zijn. ad o. (De samenstelling van de bevolking Deze laatste van de als voorbeeld genoemde, op de voorbereiding en den vorm van de staatsmobilisatie van invloed zijnde factoren, is in het bijzonder voor Nederlandsch-Indië van beteekenis. De heterogene samenstelling van de bevolking, waarvan elke groep een eigen gedachtenleven heeft en eigen doelstellingen nastreeft, 564

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 82