568 3. De Koninklijke Paketvaart-Maatschappij. [Ontstaan en ontwikkeling van de maatschappij. Beteekenis van de met het gouvernement van Nederlandsch-Indië gesloten overeenkomsten voor de maatschappij en voor Nederlandsch-Indië. Verbindingen door de K.P.M. met andere landen. Concurrentie van andere (buitenlandsche) maatschappijen en de kustvaart in Nederlandsch-Indië. Te verwachten ontwikkeling van de maatschappij in de naaste toekomst]. VREEMDE WESTERSCHE TALEN. Tijd: 11/2 uur. Maak een opstel in de taal Uwer keuze over één der volgende onderwerpen. 1. Expansienoodzakelijkheid voor Italië. [Toenemende bevolking. Strenge wetten op vreemdelingen in andere landen. Landverhuizing bijna niet meer mogelijk. Druk van de bevolking in dichtbevolkte industriedeelen van Italië. Noodzakelijkheid tot het verschaffen van nieuwe arbeids- en levensmogelijkheden], 2. Het Internationale Luchtverkeer. [Het belang en de voordeelen van luchtverkeer. Luchtverkeer en scheep vaart. Vliegtuig en luchtschip. Moeilijkheden voor internationale lijnen. De belangrijkste internationale verbindingen], 3. Het Britsche Rijk. [Samenstelling van het Britsche Rijk Moederland, dominions, Indië, kroonkoloniën, enz. Verhouding van dominions en Indië tot Moederland. Wederzijdsche belangen. Verbindingen ter zee en door de lucht. Conferentie van Ottawa], MALEISCHE TAAL. Ie Vraag; tijd: 1 uur. Te vertalen in het Maleisch (Latijnsche karakters). Bivak betrekken. Niet ver van die plaats was een beekje met zeer helder water, zoodat het voor ons niet lastig was om te baden en drink- en kookwater te halen. Toen gelastte de sergeant ons hout te kappen om te dienen voor stijlen en span- ribben van het afdak, dat gemaakt zou worden. Onmiddellijk gingen wij aan het werk met de klewang in de hand. Ieder wist precies wat hij te doen had (zijn eigen werkzaamheden). Terwijl wij het bosch ingingen om hout te kappen, bleef de sergeant met twee man op de plek waar onze geweren en andere goederen waren neergelegd. Ook de dwangarbeiders moesten hout kappen en rotan zoeken onder toezicht van hun mandoer. Niet lang daarna werden de zeilen gespannen en was ons afdak gereed. Voor den sergeant hadden wij onder het afdak een baleh-baleh gemaakt. Wij zochten daarna onze plaatsen onder de zeilen op, vervolgens haalde ieder voor zich zelf alang-alang om daarmede den grond te bedekken bij wijze van vloer. Onze ligmatjes werden daarover uitgespreid. Al deze werkzaamheden konden vlug geschieden omdat wij reeds gewend waren in de wildernis te overnachten. Nadat wij gebaad hadden begonnen wij onze rijst te koken omdat wij ergen honger hadden. 2e Vraag; tijd: 1 uur. Over te zetten uit Arabische karakters in Latijnsche karakters

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 86