571 Bij de Engelschen waren dergelijke diensten vóór en tijdens den grooten oorlog nog slecht georganiseerd. Daardoor schoten de autoriteiten voor wat betreft het gebruikmaken van de hun ten dienste staande veterinairen in deze zoo belangrijke diensten te kort (Sinds den oorlog heeft er echter een groote verbetering van deze diensten plaats gehad). De Duitschers met hunne scherpen kijk op de practische waarde van wetenschappelijke kennis, een eigenschap, welke voor hen zoo typeerend is, benutten deze kennis als een actueel oorlogswapen. Een van de schitte rendste voorbeelden werd hiervan gegeven door von Lettow in Oost-Afrika „Von Lettow droeg zijn paardenartsen op inspectie te houden over de landstreken in de buurt van zijn achterhoede voor wat betreft de voorkomende paardenziekten en koos de richting van zijn terugtocht in verband met de rapporten van zijn Chef-paardenarts altijd zóó, dat streken, welke als het meest gevaarlijk voor de paarden waren gerapporteerd, door zijn achter volgers moesten worden doortrokken. Eens trok von Lettow terug langs een uitgezochte lijn van KOROGWE naar MOROGORO en elk paard-achtig wezen, dat bij de achtervolging langs die lijn gebruikt werd, succombeerde binnen drie weken. Het totale verlies aan den vijand daardoor berokkend bedroeg 12000 paarden en muildieren. Later toen de Duitschers in Portugeesch-Oost-Afrika uitgeput raakten, brak von Lettow westelijk en noordelijk uit, zijn terugtocht beëindigende rond de noordelijke punt van het Nyassameer, waar groote zwermen vliegen, welke besmet waren met een zeer maligne trypanosoom, achtervolging door bereden troepen onmogelijk maakte." Het bovenstaande werd aangehaald om te doen uitkomen welk een ruim arbeidsveld voor den M.D.D. openligt en om elke neiging, welke men nog mocht hebben om den M.D.D. uitsluitend te bestemmen tot het behandelen van zieke, verwonde en kreupele dieren, tegen te gaan. Hoe belangrijk deze laatste functie van den M.D.D. ook moge zijn, in actueele waarde wordt zij verre overschaduwd door de steeds aanwezige en ernstige plicht de dieren gezond te houden door ziekten te voorkómen en daardoor de bewegelijkheid van den troep te verzekeren. In het voorkómen van ziekten en verwondigen en het behouden van de bewegelijkheid van den troep ligt het zwaartepunt van den M.D.D. Om dit te bereiken is het noodig dat de paardenartsen met eiken factor, welke op den gezondheidstoestand der dieren (en ook van den mensch. Ref.) van invloed is of kan zijn, rekening houden en deze bestu- deeren. De voeding, de voorziening van drink- en badwater, het hoefbeslag, de verzorging, het scheren, de stalling, enz. eischen evenzeer de aandacht van den paardenarts als het optreden tegen ziekten en het behandelen van zieke dieren. Geen enkele factor, die van belang is bij de gewone verzorging der dieren te velde, kan niet tevens zijn invloed doen gelden bij het optreden van ziekten. Het is zeer zeker juist, dat de commandeerende officier voor zijn onderdeel in elk opzicht verantwoordelijk is zoo zal hij o.a. verantwoordelijk zijn voor den gezondheidstoestand en het welzijn van zijn manschappen en van zijn paarden, maar om hem te steunen en hem te ontlasten van een verant woordelijkheid, welke hij redelijker wijze niet kan dragen, zijn aan zijn onderdeel officieren van twee bepaalde dienstvakken van het leger toege voegd, nl. officieren van gezondheid en paardenartsen. Behalve wat betreft de zieke dieren en het personeel van den M.D.D., bezit een paardenarts geen uitvoerende macht, maar is hij verantwoordelijk aan den commandeerenden officier voor de adviezen betreffende den gezondheidstoestand der paarden en andere dieren van den troep. Is eenmaal het advies door den paardenarts gegeven, dan komt de volle verantwoor delijkheid neer op den commandeerenden officier, maar deze zal ernstige redenen hebben om zijn beklag over den paardenarts in te dienen, indien deze hem adviezen heeft gegeven, waardoor verliezen aan dieren geleden

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 89