574 het vervoer ontstaan. In het andere geval, wanneer de veldziekenstal te veel naar voren wordt geplaatst, zal er kans zijn, dat zij door den vijand in bezit wordt genomen, wanneer een achterwaartsche beweging wordt uitgevoerd en een groot deel van de patiënten niet vlug genoeg naar achter geëvacueerd kan worden. De veldziekenstallen behoeven niet alle van dezelfde soort te zijn. Voor het geval er geopereerd wordt in een landstreek, waar veel schurft voorkomt, zullen er speciale schurftziekenstallen met Dips en andere toestellen tot het behandelen van schurftlijders moeten worden opgericht. Ook zullen er reconvalescenten-stallen of depóts moeten worden opgericht voor het herstel len van verzwakte en uitgeputte dieren, voordat deze met andere herstelde patiënten van de ziekenstallen aan de remonte-depóts worden overgegeven. Tenslotte zal er een veterinair-bacteriologische eenheid moeten zijn, welke diagnostisch werk zal moeten verrichten en tevens zal moeten voorzien in de behoefte aan sera, enz. Bovendien dient er een inrichting te zijn, waarin de cadavers verwerkt worden tot vetten en bijproducten. In landen waar paardenvleesch een consumptie artikel is, zullen vele paarden, welke niet te genezen zijn, terecht komen bij den paardenslager. Bij eiken veldtocht zullen de verliezen aan paarden gemakkelijk kunnen worden verdeeld in a. Verliezen door verzwakking of oververmoeidheid. b. Verliezen door ziekten en verwondingen. c. Gevechtsverliezen ten gevolge van de uitwerking van granaten, kogels bommen, gas, enz. In den Boeren-oorlog en in den grooten oorlog waren de verliezen ten gevolge van debilitas de grootste. In April 1917 werden in Frankrijk meer dan 20.000 paarden overgegeven aan de ziekenstallen wegens debilitas. Bij den opmarsch naar en de bezetting van Bagdad in December 1916 waren de voornaamste oorzaken der verliezen als volgtGranaat- en kogelwonden 8 gewonde en gedrukte ruggen 12 kreupelheden 15 uitputting en verzwakking 65 Debilitas is het resultaat van drie factoren, nl. ondervoeding, overwerking en gebrek aan behoorlijk onderdak. Ondervoeding kan veroorzaakt worden door omstandigheden buiten de schuld van de troepencommandanten, een voudig omdat er geen voedsel te krijgen is, het kan ook veroorzaakt worden door fouten van de zijde van den troep, omdat zij de gelegenheid om te voeren niet aangrijpen of omdat zij het aanwezige voedsel niet goed gebruiken. In de eerste plaats moet genoemd worden de fout de paarden niet te laten grazen, wanneer daartoe de gelegenheid bestaat. Dit werd vooral opgemerkt bij troepen, welke afkomstig waren uit dichtbevolkte centra (steden). In de tweede plaats dient genoemd te worden het op den grond uitspreiden van het hooi op modderige plaatsen, instede het tot haksel te verwerken en in de mondzakken te verstrekken. Overwerking is meestal niet te vermijden en is eenvoudig het gevolg van de buitengewone diensten, welke moeten worden verricht. Gebrek aan onderdak is dikwijls een fout van de officieren zelf. Niets zal zoo spoedig leiden tot uitputting als het staan in den kouden natten wind. Elke bescherming tegen den wind, zelfs een dunne heg, is beter dan niets. Een zeer veelvuldig voorgekomen oorzaak van verlies van paarden door uitputting en verzwakking is de fout, paarden dadelijk na de ontscheping naar het front te zenden, zonder hen in de gelegenheid te stellen van de zeereis te bekomen. Tijdens den Boerenoorlog zijn er verschillende sprekende voorbeelden geweest van de slechte resultaten van het te vroeg gebruiken van onge trainde remonten. Om bestand te zijn tegen de enorme inspanning van een

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 92