575 bewegingsoorlog moet een paard in zeer goede conditie (hard condition) verkeeren. Wat bereikt kan worden met z.g. harde paarden en goed getrainde manschappen toont de volgende schitterende prestatie „In Januari-Maart 1885 gingen 155 paarden van de 19th Hussars met de woestijn-colonne (bereden op Syrische pony's) van KORTI naar META- MUCH. Veertig drongen door tot GATEDAL-W ALLS, legden 100 mijlen in 63 uur af, rustten gedurende 15 uren en marcheerden de 100 mijlen terug in denzelfden tijd. Zes van deze laatste legden de laatste 50 mijlen af in 17% uur. De 155 paarden, met inbegrip van de 40 zooeven genoemde, trokken daarna door de Bajuda-woestijn en legden van 8 tot 20 Januari 31 mijlen per dag af met een gemiddeld dagrantsoen van 5-6 Eng. ponden graan en 2 gallons water. Op het laatste traject tot aan de Nijl marcheerden zij gedu rende 55 uren zonder één druppel water, terwijl 20 van deze paarden in 70 uren geen water kregen. Gedurende de periode van 8 Januari tot 8 Maart toen zij naar KORTI terugkeerden stegen de verliezen tot 20 gedood in het gevecht, 19 gestorven of afgemaakt wegens uitputting of verzwakking en 5 gestorven of afgemaakt wegens andere oorzaken (Sir John Moore, Vete rinary Record April 10, 1926 „The Horse as a weapen of war")". Bij eiken veldtocht in Australië kan men er zeker van zijn, dat verzwak king en uitputting de hoofdoorzaken zullen zijn voor de verliezen, wanneer gas en chemische strijdmiddelen buiten beschouwing worden gelaten. Het voorkómen van debilitas zal voor een groot deel afhangen van den M.D.D. en de subalterne bereden officieren (eskadrons-, batterij- en trans portcommandanten). In den stellingoorlog, waar de paarden-bivakken niet in de gevechtslinies gelegen zijn, is het noodzakelijk dat er een officier als bivak-commandant wordt aangewezen, wanneer op een goede verzorging der paarden prijs wordt gesteld. In Frankrijk in 1916, '17 en '18 was de invloed van een goed paarden man als commandant van het paardenbivak van de Artillerie een z.g. Wagon- line-officer, verbazingwekkend. Waar géén goed paardenman was uitgezocht, waren de resultaten eveneens verbazing wekkend, doch in tegengestelden zin. Terwijl bij eiken veldtocht in Australië uitputting en verzwakking een gróote rol zullen spelen als oorzaken van onbruikbaarheid en verlies aan paarden, zullen besmettelijke ziekten van weinig beteekenis zijn. De twee historische oorlogsziekten van de Europeesche legers zijn schurft en kwade droes. Zonder veterinair toezicht zijn deze ziekten in staat bereden troepen als bereden eenheid buiten gevecht te stellen. Zij beteekenen voor de paarden wat cholera en typhus zijn voor den mensch. Niets kan in de burgermaatschappij bij benadering zulke verliezen geven als deze twee ziekten in een leger in oorlogstijd kunnen teweegbrengen. Het onderzoek naar en het voorkomen van kwaden droes in het Engelsche leger was het grootste en mooiste werk van het R.A.V.C. (Royal Army Veterinary Corps) gedurende den grooten oorlog. Iets dergelijks was nog in geen enkelen anderen oorlog gezien. Bij het einde van den Boerenoorlog van 1898-1900 zag men een door de malleus nagelaten spoor van het eene einde van het land naar het andere. De resultaten in den oorlog van 1914-18 waren bewonderingswaardig, te meer omdat paarden van alle streken van de wereld verzameld waren. Eerlijk gezegd, moet worden erkend, dat dit resultaat in zeker opzicht moet worden toegeschreven aan een ontdekking van een Franschen paardenarts deze ontdekking werd echter door de Engelschen op meesterlijke wijze toegepast. Schurft kon niet buiten het Engelsche leger gehouden worden en speciaal niet, waar geopereerd moest worden in streken, waar schurft enzoötisch voorkomt, maar de Engelschen hadden de schurft zeer goed onder controle. Gelukkig voor Australië is dit land vrij van deze twee (malleus en schurft) ziekten en zal, tenzij zij gedurende een oorlog worden ingevoerd, daarvan vrij blijven. Het is ook vrij van paardenziekten welke in Afrika heerschen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 93