ineenstorting van de Cavalerie-divisie als bereden wapen, de ontsnapping van een groot aantal terugtrekkende vijanden en een verlenging van den duur van den oorlog met twee jaren. Tijdens den opmarsch naar Kimberley, Paarleberg en Bloemfontein was de opperbevelhebber natuurlijk bij het leger te velde. De dirigeerend paarden arts, die als chef van den M.D.D. was aangewezen, werd te Kaapstad achter gelaten en er was geen vertegenwoordiger van hem te velde (Sir F. Smith: „Veterinary History of the War in South-Afrika"). Niet alleen bij de troepen 'te velde zijn deze leidende paardenartssen noodig, maar ook ten aanzien van den import van paarden (in Australië) zullen deze noodig zijn. Ook bij den export van paarden (uit Australië) onder bepaalde omstandigheden. Het vraagstuk van den invoer van paarden in Australië zal van zeer ernstige beteekenis zijn en het zal voor de militaire gezaghebbenden van essentieel belang zijn om zooveel mogelijk in contact te blijven met de burgerlijke vete rinaire autoriteiten in verband met deze vraagstukken. Er is geen reden te verwachten, dat ziekten zullen worden ingevoerd, maar om dit te voor kómen zal het noodig zijn paardenartsen uit te zenden om paarden, welke naar Australië worden verscheept, van te voren te onderzoeken er^te behan delen. Ten aanzien van de verscheping van paarden uit Australië roet een expeditie-korps zullen de voornaamste punten, waarop de hoofdofficieren van den M.D.D. zullen moeten aandringen zijn, dat de paarden indien mogelijk bij hun eigen troepenonderdeel blijven, dat de paardenartsen voor 99 hun tijd besteden aan het gezond houden der paarden en dat aan boord de medi- cijnenvoorraad tot een minimum zal worden beperkt. Zooals ook reeds bij de troepen te velde werd opgemerkt, bestaat er bij transportcommandanten en paardenartsen dikwijls de neiging om het werk van de laatsten te beperken tot het behandelen van zieke dieren. Dit is een noodlottige dwaling. De aanvulling van de veterinaire benoodigdheden zal worden verzorgd door de etappemagazijnen en door oprichting van vooruitgeschoven etappemagazij nen. De paardenartsen bij de troepenonderdeelen zullen worden aangewezen door den divisiepaardenarts of door den Chef paardenarts, al naar gelang van de omstandigheden. De onderdeelen te velde zullen aanvulling ontvangen van de vooruitgeschoven etappemagazijnen, terwijl de veldziekenstallen en de verbindingstroepen hunne aanvulling ontvangen uit de etappemagazijnen ze^- De tegenwoordige uitrusting heeft aan de eischen voor het werk te velde goed voldaan. Het is beknopt en gemakkelijk te behandelen en hoewel verdere proeven veranderingen zullen kunnen aangeven, is het onwaarschijnlijk dat aan het principe veel veranderd zal worden. Het is gelukkig dat een groote aanvulling van medicijnen te velde met noodig is, omdat de zieke en gewonde dieren zoo spoedig mogelijk naar achter geëvacueerd moeten worden. Het is de plicht van de paardenartsen om er zich van te overtuigen of de M.D.D. uitrusting voor tijd van oorlog voor de onderdeelen, waarbij zij zijn ingedeeld, behoorlijk in de magazijnen is opgelegd. Het voorafgaande handelde over de verplichtingen van de paardenartsen voor wat betreft hun hoofdtaak nl. het behouden van de kracht en mobiliteit van den troep. In aansluiting daarmede zal hij de voornaamste plaats inne men bij de keuringen van vleesch en voedermiddelen van dierlijken oorsprong, van het voedsel voor de dieren en in sommige gevallen ook van de melk. welke voor den troep gefourageerd worden. Het is mogelijk, dat hij geroepen wordt om de burgerlijke autoriteiten ter zijde te staan bij het toezicht op den veestapel en de bestrijding der besmettelijke ziekten in het gebied, waarin het leger opereert alsmede bij het gezondhouden van den veestapel nl. de trek ossen en het slachtvee. Het is zeker, dat hij aangewezen zal worden om officieren en onderofficieren les te geven in de verzorging van paarden, om behulpzaam te zijn in de hoefsmidscholen en -smederijen, om de geschikt-

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 95