580 Het Mïlitdr Wochenblatt Nr. 33 van Maart 1936 geeft een minder optimistisch beeld van de prestaties van de tank, hoewel het groote nut van deze wapens wordt erkend. De Duitsche schrijver Wim Brandt bespreekt hier de drieëen- heid vuurkracht snelheid pantsering (Zijn ervaringen zijn gegrond op den door hem medegemaakten Gran Chaco-krijg.) Snelheid. De snelheid welke technisch mogelijk was (bij de gebruikte tanks 30 km.) kon nooit worden bereiktongeveer 12 km. is het hoogste wat men in onbekend gevechtsterrein, met granaattrechters en loopgraven kan halen. S.'s betoog kcmt echter hierop neer, dat de tank veelal ook uit tactisch oogpunt verplicht is, zich langzaam te verplaatsen. Het zou wel mooi zijn te eischen dat de inf. zich moet richten naar de tank, maar de capaciteit van een mensch is meer aan grenzen gebonden dan die van een machine. Wil de tank de inf. werkelijk steunen, dan moet zij zich langzaam verplaatsen. Gaat zij te snel, dan is zij even waardeloos als de vuurwals, die de inf. te ver vooruitloopt. Vaak zal de tank zelfs verplicht zijn halt te houden of heen en weer te rijden om de inf. gelegenheid te geven op te sluiten. Vuurkracht. De vuurkracht wordt ernstig beperkt door het slechte uitzicht, dat men uit een tank heeft. Het pantser wagon verkenningsdetachement. Mavors, Maartnummer 1936, bespreekt een artikel over bovenvermeld onderwerp, voorkomende in het Militar Wochenblatt. Wij nemen hieruit e.e.a. over daar i.v.m. de plannen tot invoering van de pantserauto's in ons leger, dit artikel ook voor ons van belang is. S. maakt onderscheid tusschen lichte (licht gepantserde auto's met mitm., zware (zware pantserauto's) en gemengde verkenningsdetachementen (bestaande uit beide soorten voertuigen) 2 tot 4 voertuigen vormen een det. Toepassing: a. Optreden tijdens den marsch: Sprongsgewijze voorwaarts gaan van uitkijkpunt tot uitkijkpunt, van dekking tot dekking. Gedekte verkenning van het voorterrein met den kijker. De commando-auto met de radioinstallatie blijft iets terug. Mitrail leurauto gedekt door onmiddellijk daarop volgende pantserwagens. De laatste wagen blijft steeds naar achter waarnemen. b. Optreden bij versperringen: Als een vk.det. op een pau. versperring stoot, gaat het in dekking, tracht door omtrekking per auto of te voet vast te stellen of de versperring bezet is. Als zij onbezet schijnt, gaat de eerste wagen onder vuurdekking van een andere vooruit. De bezetting stapt uit en ruimt de versperring op. Blijkt dat de versperring sterk bezet is, dan deze plek vermijden en dit melden aan dengeen die het det. heeft uitgezonden. c. Bij plotseling stooten op ongepantserde vij.afdn.: Z.v.m. dekking zoeken en van daaruit den vij. bestrijden, nadat deze zoo dicht mogelijk is genaderd. Is zulks niet meer mogelijk, dan halt houden en het vuur openen. Heeft men met een zwakkeren tegenstander te maken, dan aanvallen. d. Bij een vuuroverval uit een dekking: De auto met koeler in de afmarschrichting opstellen. e. Meldingen: Alvorens te seinen, wordt eerst in dekking gegaan. Mechanisatie. Der Schweizer Artillerist, Februari 1936. Dit tijdschrift bespreekt de wijze, waarop men zich in Frankrijk het optre den van gemechaniseerde eenheden denkt; e.e.a. is gebaseerd op artikelen

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 98