niets op den komenden uiterst bloedigen slag van Aspern. Eerst tegen den middag gingen de Oostenrijksche colonnes tot den aan val over op het bruggehoofd Aspern-Eszling, dat door de korpsen van Masséna en Lannes overhaast in eenigszins verdedigbaren toestand was gebracht. De coördinatie tusschen de aanvallende groepen was ver te zoeken, zoodat het den Franschen gelukte zich dezen dag te handhaven tegen de overmacht. Beide partijen waren vast besloten er den volgenden dag een eind aan te maken de Oostenrijkers met het oog op hun over macht met rechtde Franschen gezien hun minderheid volslagen ten onrechte. Maar NAPOLÉON was een speler Reeds vroeg op den 22 Mei begonnen de Oostenrijksche aanval len op Aspern, welk dorp zij ten slotte wisten te behouden. Typee rend voor den toestand was, dat NAPOLÉON nu weder krijgsraad hield met zijn maarschalken, van wie alleen Davout voor door zetten stemde. NAPOLÉON viel hem in zooverre bij, dat hij het eiland Lobau bleef bezetten, zoodat niet alle troepen naar den Z. oever terugkeerdende terugtocht geschiedde overigens orde lijk en werd als laatste op den N.oever door Masséna besloten. Aspern, de zeer bloedige 36-urige slag, welke elk der partijen 30.000 man kostte, en den Franschen bovendien den dood van maarschalk Lannes, was voor NAPOLÉON een volkomen verlo ren slag". Al moge het jammer zijn dat KARL zijn succes niet verder uitbuitte door een aanval op Lobau, welke stellig gelukt zou zijn of althans door een beschieting van dat eiland. Doch in elk geval hadden de Oostenrijkers ten aanschouwe van Europa den Franschen Krijgsgod een besliste nederlaag toegebracht. NAPOLÉON's eerste activiteit richtte zich nu op het behouden van Lobau, waarheen vaste bruggen werden gebouwd en waarop zware batterijen werden opgeworpen zoodat in de eerste dagen van Juli 10 bruggen Lobau verbonden met den N.oever. Aartshertog KARL had zijn troepen niet teruggetrokken en stond nog met zijn leger in de oude stelling van Wagram. Hij kon echter niet tot een besluit komen omtrent de verdere actie zijn staf raadde aan om in de oude stelling een nieuwen slag aan te nemen, terwijl KARL zelf NAPOLÉON tijdens den overgang over den rivierarm wilde aanvallen. Ten slotte besloot hij op het laatste oogenblik (3 Juli) om den slag in de oude stelling te slaan, wat natuurlijk halve maatregelen ten gevolge had. Tegen den avond van 4 Juli begon de Fransche overtocht tijdens een zwaar onweer dat de bewegingen goed versluierde. Weerstand 606 „Napoléon und seine Marschalle waren aufs tiefste erschüttert, vom „Erzherzog Karl geschlagen worden zu sein. „Wenn das französische Heer nicht eine geradezu wunderbare Dis- „ziplin und einen grenzenlosen Glauben an die Unbezwinglichkeit des „Kaisers besessen hatte, würde eine Katastrophe unvermeidlich gewe- „sen." Kircheisen, II, blz. 140.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 14