over „Burgeroorlog in Oostenrijk" een voordracht door hem in 1935 voor de officieren van 1 R.I. gehouden bereidwillig ter beschikking heeft gesteld. Alvorens met een toegepaste studie aan te vangen, moge een korte theoretische verhandeling - toegelicht door enkele schetsen voorafgaan, waarin achtereenvolgens in beschouwing zullen worden genomen I. troepen en strijdmiddelen, II. het verzamelen van inlichtingen en het doen van verkenningen, III. het gevechtsterrein en het karakter van het gevechtde verzetspartij en haar bewapening. IV. het binnenrukken in een plaats, waar het uitbreken van ernstige woelingen wordt gevreesd, dan wel het verzet reeds is uitgebroken. V. de aanval a. algemeen b. de opmarsch van een detachement c. de naderingsmarsch van afdeelingen van dit detachement en de wijze van optreden hij het stooten op verzetslieden d. het doen ontruimen van pleinen, de aanval op barricades en steunpunten. Teneinde in het te geven theoretisch overzicht volledig te zijn, is de Nederlandsohe „handleiding voor het beteugelen van woelin gen" zoo veel mogelijk gevolgd, aangezien hier te lande weinig- of geen ervaring ten aanzien van dit onderwerp is opgedaande methoden toch bij het beteugelen van woelingen en het neerslaan van verzet in steden toe te passen, wijken veelal af van het optre den tegen den inlandschen vijand, zooals dit is vastgelegd in het V.P.T.L. Het is dus noodig na te gaan, hoe men in andere Rijken bij het onderdrukken van onlusten in steden te werk is gegaan om vervolgens na te gaan, in hoeverre van elders opgedane erva ringen profijt kan worden getrokken bij onze Indische verhou dingen en omstandigheden. Wij zullen ons i.v.m. de beschikbare bronnen bepalen tot de ervaringen opgedaan in Duitschland, Oostenrijk, Voor-Indië en Shanghai. Vooropgesteld moge worden, dat de taak van het leger begint, wanneer die van de politie ophoudtwordt militaire hulp inge roepen dan beteekent zulks, dat het verzet zich zoodanig heeft uitgebreid, dat de bestaande politiemacht niet meer bij machte is, het verzet te breken. Het behoeft geen nader betoog, dat een juiste en goede samenwerking met de politie noodzakelijk is deze sprong bijv. bij het neerslaan van de onlusten in Voor-Indië en in Shanghai, wel zeer in het oog. 610

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 18