I. TROEPEN EN STRIJDMIDDELEN. a. Infanterie. De infanterie leent zich bij uitstek voor het beteugelen van woelingen en voor straatgevechten- Zij alleen kan den tegenstander in al zijn schuilhoeken opzoeken en van daar verdrijven. Zij kan zich in vele kleine afdeelingen splitsen en is daardoor een goed te hanteeren en soepel instrument in de hand van haar bevelhebber bovendien kan de infanterie-actie gemakkelijk in de hand worden gehouden en de uitwerking daarvan beperkt worden tot het strikt noodzakelijke. De bloote aanwezigheid van een goed uitgeruste, correct en zelfbewust optredende infanterie-afdeeling werkt reeds kalmeerend. Met behulp van auto's is de infanterie voorts gemak kelijk en snel naar bedreigde en opstandige gebieden te vervoeren. De indeeling in gevechtsgroepen a 1 k.- en 1 km.groep waar borgt een voldoende gevechtskracht en de noodige soepelheid. De karabijnmitraïlleur is bij uitstek geschikt voor een plotselingen vuuroveral, terwijl het wapen bovendien waardevolle diensten kan bewijzen om het voorwaarts gaan te steunen b.v. bij het vermeesteren van door de verzetspartij opgeworpen barricaden enz. Krachtiger dan de km. is de mitrailleur, het moreel en materieel effect tegen ongedekte doelen is overweldigend, dit wapen leent zich in het bijzonder bij het optreden tegen massa-aanvallen en kan, gebruikt bij de verdediging van vitale inrichtingen, een aan zienlijke troepenbesparing geven. Teneinde een snel oprukken mogelijk te maken en te kunnen dienen als snel verplaatsbare vuurreserve in de hand van den bevelhebber is voor het optreden in en nabij bewoonde oorden, vervoer van den mitrailleur met bediening op auto's het doeltreffendsthet terrein maakt in die omstandigheden autovervoer vrijwel altijd mogelijk, tevens wordt dan het nadeel van het medevoeren van kwetsbare en onrust verwekkende paarden in een oprukkende colonne ontgaan. Mortieren zijn bij uitstek geschikt voor het bevuren van achter dekkingen (barricaden, muren) opgestelde verzetslieden zelfs op gesteld op korten afstand achter de eigen infanterie kunnen zij hun doelen bevuren. Zij hebben weinig ruimte voor hun opstel ling noodig (opstelling op een asphaltweg is niet mogelijk) en zijn in staat over voorliggende dekkingen, welke zich in bewoonde oorden zoo talrijk voordoen (huizenrijen) heen te vuren, zij kun nen de opstellingen in steenen gebouwen onveilig maken. Handgranaten moeten in ruime mate worden meegenomen. Onze handgranaat is bij uitstek geschikt voor het gebruik tegen een kwaadwillige menschenmenigte. Het is voorts gewenscht de be schikking te hebben over een handgranaat gevuld met traangas. Wanneer wij de buitenlandsche literatuur hierop naslaan zien wij steeds, dat het traangas waardevolle diensten heeft bewezen 611

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 19