bij het verspreiden van een menschenmenigte en voor het zuiveren van gesloten ruimten. b. Cavalerie. De cavalerie is te paard bij een straatgevecht tegen verzetslie den, die in ruime mate over vuurwapens beschikken, zeer kwets baar bovendien kan haar optreden op eenvoudige wijze door hindernissen worden belemmerd, zoodat zij onder deze omstan digheden het gevecht te voet zou moeten voeren, waardoor belang rijk aan gevechtskracht wordt ingeboet, aangezien personeel moet worden afgezonderd voor bewaking van de paarden en haar bij zonder karakter verloren gaat. Ook de vele asphaltwegen, die wij tegenwoordig in onze groote steden hebben, maken de cavalerie minder geschikt voor het optreden bij straatgevechten. Te paard kan de cavalerie worden gebruikt voor bewaking, patrouilledienst, de vervolging, het begeleiden van transporten, het afsluiten van toegangswegen, welke naar een aan te vallen oord leiden, voor handhaving van orde en rust in de buitenwijken en voor een snel optreden tegen in verzetkomende kampongs bui ten de steden. Niet uit het oog mag worden verloren men denke aan 1926 dat het gebruik van cavalerie een grooten moreelen invloed uitoefent op de verzetspartij. c. Wielrijders. Deze kunnen worden gebruikt als infanterie, als beweeglijke reserve en voor ordonnansendienst. Bovendien kunnen zij waar devolle diensten bewijzen voor het snel afsluiten van de naderings wegen naar een aan te vallen oord. d. Artillerie. De artillerie kan door haar vuur een grooten moreelen indruk op de verzetslieden uitoefenen en is dikwijls onmisbaar om ver zetslieden, die zich in hechte gebouwen hebben genesteld, tot overgave te dwingen. Tegen ongedekt opgestelde verzetslieden zal de artillerie niet worden ingezet, indien over kmn. en mitrn. wordt beschikt. Bij het onderdrukken van den opstand in Weenen is in ruime mate van artillerie gebruik gemaakt. Van het beroemde Karl Marxhuis in de voorstad Heiligenstadt, dat 1500 woningen omvatte en waarin 8000 menschen woonden is na een beschieting door artillerie niet veel overgebleven. De beschieting leverde in ieder geval het gewenschte resultaat op. 612

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 20