Het indeelen van artillerie met paardentractie is niet gewenscht, aangezien van de paarden slechts hinder wordt ondervonden (paarden zijn zeer kwetsbaar en verstoren de rust in de opruk kende colonnes); daarom verdient autotractie de voorkeur. Wordt bergartillerie ingedeeld, dan zullen de stukken en de munitie op auto's moeten worden vervoerd. e. Genie. Pioniers kunnen belangrijke diensten bewijzen bij het doorbre ken van muren tusschen huizen, het herstellen van gemeenschap pen e.d. Verbindingsaf deelingen (met radiostations) moeten worden ingedeeld, aangezien op de bestaande verbindingen niet mag wor den gerekend (vernieling door verzetslieden). f. Pantserwagens. Deze oefenen evenals de artillerie grooten moreelen en daardoor preventieven invloed uitzij leenen zich door hun geringe kwets baarheid bij uitstek voor het optreden in de steden. Zij kunnen worden gebruikt voor verkenning, patrouillediensten, schoonvegen van straten en pleinen en indien andere middelen falen voor overbrengen van bevelen voor het breken van het verzet zullen de pantserwagens in nauw verband met de infanterie optreden. De rupspantserwagens leenen zich bovendien door hun bijzon dere wendbaarheid vooral voor het optreden in nauwe straten, terwijl zij ook in staat zijn zich door het terrein te bewegen en barricaden te overschrijden hun snelheid stelt den commandanten in staat tot verrassend ingrijpen uit alle richtingen. Het gebruik van pantserwagens bij het onderdrukken van oproeren c.a., dateert geenszins van de laatste jaren. In 1923 wer den zij bij het onderdrukken van den opstand in Hamburg Barmbeck reeds gebruikt. Zij bewezen uitstekende diensten, aan gezien de verzetspartij van de daken, uit de vensters en van achter de opgeworpen barricades een zoodanig vuur afgaf, dat troepen bewegingen overdag vrijwel onmogelijk waren. Ook bij de onlus ten in Weenen hebben de pantserwagens waardevolle diensten bewezen, hoewel slechts 3 wagens dienst hebben gedaan. De commandant van het 5de Infanterie regiment zegt hieromtrent „Zoowel in tactisch als in moreel opzicht zijn de pantserwagens „buitengewoon deugdelijk gebleken zoowel bij verkenningen als „bij de aanvalsondernemingen droegen zij zeer tot succes bij. Zij „vormden bovendien een moreelen ruggesteun voor de van alle „zijden beschoten infanteriegroepen". Men zal zich afvragen, of men hier tegenover een dergelijk goed bewapenden tegenstander zal komen te staan. Vermoedelijk 613

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 21