zal dit niet het geval zijn, maar wel is het zeker, dat alvorens te beginnen de verzetspartij er voor zal zorgen behoorlijk van wapens te zijn voorzien en de pantserwagens zullen dus ook hier waarde volle diensten kunnen bewijzen bij het onderdrukken van verzet in onze groote steden. g. Vliegtuigen. De handleiding voor het beteugelen van woelingen geeft aan, dat vliegtuigen kunnen worden gebruikt voor: a. verkenning (maken van luchtfoto's, deze foto's kunnen zoo noodig in de plaats treden van een plattegrond; nadere verken ning van weerstandskernen); b. het verspreiden van proclamaties; c. het vervoer van troepen naar de verwijderde opstandige streken; d. de ravitailleering van geïsoleerde troepenafdeelingen; e. in zeer bijzondere gevallen het werpen van bommen, al dan niet in samenwerking met troepen op den grond (omtrent de bijzondere gevallen staat verder niets vermeld). In de literatuur is weinig te vinden omtrent het gebruik van vliegtuigen bij het beteugelen van woelingen en onlusten in groote steden. Bij het onderdrukken van de onlusten in Weenen is van dit middel gebruik gemaakt voor het doen van verkenningen en het verspreiden van propagandageschriften, terwijl een enkele maal het vliegtuig als strijdmiddel is gebruikt. De verkennings resultaten waren matig, hetgeen moet worden geweten aan de slechte weersomstandigheden, terwijl laag vliegen vrijwel onmo gelijk was door goed gericht vuur van de opstandelingen (2 vlieg tuigen werden door treffers buiten dienst gesteld; de vliegtuigen waren ongepantserd). Wat betreft het optreden als strijdmiddel moge nog worden opgemerkt, dat in den avond van 14-2-34 de „Goethehof" door een vliegtuig onder vuur werd genomen, hetwelk een moreel succes boekte, aangezien de opstandelingen grootendeels dit gevechtsveld verlieten. Brisante bommen werden niet geworpen (men had er niet de beschikking over) terwijl traangasbommen niet werden gebruikt, wegens het groote gevaar voor de eigen troepen (men had blijkbaar geen gasmaskers) Het aanwenden van vliegtuigen voor troepentransport, ver- eischt de aanwezigheid van vliegvelden. Op Java verkeeren wij in de gunstige omstandigheid, dat wij in de nabijheid van de groote steden over goed ingerichte vliegvelden beschikken, terwijl vele noodlandingsterreinen aanwezig zijn. Ook zijn de weersomstandig heden hier over het algemeen gunstig voor verkenning. De verzets partij, waartegenover wij zouden komen te staan, mag niet op één lijn worden gesteld met die te Weenen; het gevaar voor de vliegtuigen door de opstandelingen te worden afgeschoten, achten 614

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 22