wij dan ook niet groot. Daartegenover staat echter wij komen hier nader op terug dat de centra van onze Indische steden over het algemeen weinig ruim en overzichtelijk zijn gebouwd en voorts bedekt zijn, hetgeen een actief deelnemen aan den strijd niet vergemakkelijkt. Ondanks dit laatste zijn wij de meening toe gedaan, dat onze vliegtuigen, mits laag vliegende, zoowel door hun verschijning, als door hun vurende mitrailleurs en hun bommen (handgranaten niet te vergeten), een groote, vooral moreele uit werking op de verzetspartij zullen uitoefenen. Nochtans zal dit middel met groote voorzichtigheid moeten worden toegepast, om dat het, bij een gebruik als strijdwapen, in vele gevallen niet zeker is, dat ook de goedgezinde bevolking niet van dit strijdmiddel zal hebben te lijden. h. Geneeskundige formaties. Ruime indeeling van geneeskundig personeel en materieel is noodig; de verzetspartij toch ontbeert over het algemeen alle geneeskundige hulp, op ons rust derhalve ook de taak den tegen stander medischen bijstand te verleenen- i. Zoeklichten. Deze moeten worden ingedeeld, aangezien op een goed function- neerende straatverlichting niet mag worden gerekend. j. Automobielen. Auto's zijn onmisbaar voor het snel vervoeren van troepen naar plaatsen waar het verzet is uitgebroken. Aangezien voor het vervoer van troepen van eenige sterkte, een groot aantal automo bielen noodig, doch niet altijd dadelijk beschikbaar is, zal meru auto's moeten vorderen. Een en ander impliceert, dat men op de hoogte moet zijn van het plaatselijk aanwezige aantal automobielen, (vrachtauto's en autobussen). Omtrent de samenstelling van troepenafdeelingen belast met het beteugelen van woelingen moge het volgende worden opgemerkt. De Ned. Handleiding geeft aan, dat de aan te wijzen troepen macht zoo eenigszins mogelijk zoodanig moet worden samengesteld, dat detachementen om de gedachten te bepalen bestaande uit: één cie. infanterie (cie.wielrijders) of bij uitzondering een es kadron huzaren, één sie. zware mitrailleurs, één z.m. twee rupspantserwagens of pantserwagens, één of twee groepen wielrijders, één sie. pioniers en 615

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 23