enkele militairen behoorende tot het korps politietroepen dan wel enkele politiedienaren, kunnen worden gevormd. Twee of drie van deze detachementen, zoo noodig versterkt met 1 of 2 batterijen artillerie en 1 óf meer sectiën mortieren van 8 worden samengevoegd tot een gevechtsgroep, onder bevel van een commandant, bijgestaan door een staf als die van een bataljon infanterie. De benamingen gevechtsgroep en detachement zijn voor onze Indische verhoudingen min of meer verwarring stichtend. De gevechtsgroep vormt een onderdeel van de sectie, terwijl een afdeeling infanterie van eenige sterkte waarbij hulpwapens zijn ingedeeld meestal detachement wordt genoemd. Wij zouden liever willen spreken van afdeelingen (cie. inf. hulpwapens) en deta chementen (3 of meer afdeelingen). Voor ons leger zouden wij de samenstelling van een afdeeling bijv. willen stellen op 1 cie-inf. (normale organisatie), 1 sie.mitr., 1 br.wr. en 1 br.pi. en van een detachement bijv. op 3 afdeelingen (als hiervoren aangegeven), 1 a 2 sie.mrt. en 1 bij.art., waaraan in de naaste toekomst 1 sie.pantserwagens kan worden toegevoegd. Uit het bovenstaande mag geenszins de conclusie worden ge trokken, dat niet met vrucht kan worden opgetreden, wanneer bovengenoemde samenstelling niet kan worden bereikt. Het met voldoende kracht snel en doortastend optreden is van meer gewicht dan de voorziening van alle denkbare hulpmiddelen, waarvan de noodzakelijkheid van het gebruik nog niet vast staat. Niettemin blijft het van eminent belang, dat het snel samentrekken en op rukken van de meest geëigende formaties veelvuldig wordt be oefend. Omtrent de uitrusting van de troepen belast met het neerslaan van verzet in steden moge nog worden aangeteekend, dat het wenschelijk is de uitrusting aan te vullen met: a. handgranaten gevuld met traangas, b. per gevechtsgroep 2 sterke electrische lampen, elk met 2 re serve batterijen, c. per officier en man kader een electrische zaklantaarn, d. een tweede noodverband en noodrantsoen, e. per sectie een scheepsroeper, per afdeeling een plattegrond op de grootst verkrijgbare schaal van de plaats waar wordt opgetreden (vlieger-foto's kunnen eveneens zeer goed dienst doen). g. op de voertuigen: levensmiddelen, zandzakken, prikkeldraad, seinpatronen en springmiddelen. Ten aanzien van ad f. moge nog worden opgemerkt, dat het absoluut noodzakelijk is de beschikking te hebben over een vol doend aantal exemplaren plattegronden (op zoo groot mogelijke schaal) van de belangrijkste steden op Java. Onze topografische 616

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 24