kaarten zijn uitstekend maar voor het beoogde doel minder ge schikt. Tenslotte is het noodig, dat in de korpsarchieven platte gronden (in voldoend aantal) worden opgelegd van die steden, waar het korps geroepen kan worden op te treden. II. HET VERZAMELEN VAN INLICHTINGEN EN HET DOEN VAN VERKENNINGEN. Teneinde bij het beteugelen van woelingen op oordeelkundige wijze te kunnen optreden moeten vooraf inlichtingen worden ingewonnen omtrent: a. de partijverhoudingen (de periodieke politieke overzichten zijn voor de betrokken commandanten van veel belang), b. de gezondheid der bevolking, c. de leiders van de opstandige beweging, d. eventueele plannen van de verzetslieden, e. de houding van de inlandsche hoofden en j. den toestand in gas-, waterleiding-, electriciteits- en andere bedrijven. Deze gegevens zullen verschaft kunnen worden door B.B.- ambtenaren en de politie. Steeds zal er naar moeten worden gestreefd, langs verschillende wegen bevestiging van een binnen gekomen bericht te krijgen, terwijl inlichtingen, verstrekt door aangehouden verzetslieden dan wel door inwoners van de plaats, waar verzet is uitgebroken, met een zekere reserve zullen moeten worden aanvaard. Wanneer een bepaalde streek, plaats of stadsgedeelte reeds in handen van de verzetspartij is, zullen tot het verkrijgen of aan vullen van inlichtingen bovendien nog verkenningen moeten plaats vinden deze worden onderscheiden in 1. politieke verkenning en 2. militaire verkenning. ad. 1 De politieke verkenning zal de hier bovengenoemde ge gevens moeten aanvullen dan wel controleeren en geschiedt bij voorkeur door inlandsche rechercheurs of politiebeambten in burgerkleeding. Zoo eenigszins mogelijk moet deze verkenning ten minste één dag vóór den opmarsch aanvangen en ook worden voortgezet tijdens de actiede leiding van de voor de politieke verkenning aangewezen personen moet bij één persoon berusten. Het behoeft geen nader betoog, dat, aangezien de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat een of meer van de met deze verkenning belaste personen in handen der verzetspartij vallen, het absoluut noodzakelijk is, dat geen papieren, bescheiden, kleedingstukken e.d. worden meegenomen, waaruit de hoedanigheid van de betrok ken personen zou kunnen worden afgeleid. 617

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 25