hierboven genoemde verkenningen op grooten, zoowel als kleinen afstand een verrassend optreden uitsluiten, en een minder gunsti- gen indruk op de verzetspartij maken (verkennen waarnemen en maakt op de verzetspartij den indruk van „aarzeling", hetgeen vermeden moet worden), weshalve de voorkeur gegeven wordt aan het uitzenden van verkenners (gidsen en spionnen)die de taal van de streek machtig zijn en die een scherp omlijnde opdracht ontvangen; deze personen toch kunnen zich onopvallend bewegen, zij geven de oogen den kost en melden den commandant, die hen uitzond, op een vooraf vastgestelde plaats hun bevindingen. Ook moet niet uit het oog worden verloren, dat de patrouilles slechts gegevens kunnen verschaffen omtrent den buitenrand van de door de verzetspartij in staat van verdediging gebrachte stad (stadsgedeelte) Toch zal nog in vele gevallen ons optreden door een verkenning uitgevoerd door patrouilles, moeten worden voorafgegaan. In verband met de mentaliteit van de bevolking zal door deze patrouil les alles moeten worden vermeden, wat door de verzetspartij ver keerd kan worden uitgelegd. De bevolking is van de militairen doörtastend optreden gewend en moet dit blijven. De eigenlijke actie dient onmiddellijk aan te sluiten aan de ver kenningen, terwijl de verkenningspatrouilles zoo sterk moeten zijn, dat zij zich in het terrein (stadsgedeelte)waar zij zijn opgetreden, kunnen handhaven. Deze geweldadig'e verkenningen geschieden bij voorkeur door of in samenwerking met pantserwagens of rupspantserwagens, welke in dat geval twee aan twee optreden. Het doel is, de ver zetslieden er toe te brengen het vuur te openen, teneinde hierdoor gegevens te verkrijgen omtrent hun bewapening, de bezetting van barricades of steunpunten, de uitgebreidheid van den opstand e.d. Ook vliegtuigen kunnen voor dergelijke verkenningen worden gebruikt (zie ook onder I g.)- (Wordt vervolgd 619

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 27