Portugal al vast tusschen beide landen werd verdeeld. Dat was dus dat Alleen moest nu het plan nog worden uitgevoerd wel wilde Spanje zich met dat werk belasten, doch NAPOLÉON, die tege lijkertijd vasten voet in Spanje wilde krijgen, oordeelde het beter om de actie van Fransche zijde te doen geschieden. Bij den opzet toonde hij echter een lichtzinnigheid zooals hij tevoren nimmer had gedaan. Niet alleen dat hij niet zelf de operatiën op het Iberische schiereiland leidde en hiervoor Junot bestemde, maar hij zond dezen bovendien op zijn gewaagde expeditie met een geheel ongeoefend leger, voor welks onderhoud niets was voor bereid. Toch gelukte het Junot om Lissabon te bezetten, waarna ook de Spanjaarden Portugal binnentrokken om het hun toege zegde deel van den buit binnen te halen- Ging tot zoover alles nog vrij goed, erger werd het toen NAPO LÉON zich wilde mengen in de inderdaad onverkwikkelijke toestanden, welke aan het Spaansche Hof heerschten. De zwakke en hoogst onbeschaafde Koning Carlos IV, leefde daar in onmin met zijn zoon, den Infante Ferdinand, omdat deze niet wilde huwen met de dochter van den minister Godoy, oud-grenadier van de Kon. Garde, subsidair minnaar van Koningin Maria Louisa en riep ter beslechting van dien twist NAPOLÉON's hulp in. Voor den ervaren politicus die NAPOLÉON ongetwijfeld was, scheen hier de oplossing heel eenvoudig Godoy doen oprui men, en den Infante Ferdinand laten trouwen met een prinses uit zijn huis In stede daarvan zond hij 2 legerkorpsen (Dupont en Moncey) naar Spanje in Dec. 1807, en benoemde Murat tot opperbevelhebber van alle in Iberië staande Fransche troepen. Hoewel dit niet direct een oplossing scheen van het genoemde huwelijksdilemna, bracht het toch de noodige reactie aan het Spaansche Hof Carlos deed afstand van den troon ten behoeve van den Infante Ferdinand, en het volk koelde zijn woede op Godoy waarop den 24 Maart 1808 Ferdinand zijn intocht deed in Madrid. Inmiddels had NAPOLÉON, die ver verwijderd van het epicentrum der storing omtrent de Spaansche zaken zeer slecht was ingelicht, aan zijn broeders LOUIS en JEROME tevergeefs den Spaanschen kroon aangeboden. Hij ontbood daarom Ferdinand naar Bayonne ter bespreking van de Spaansche zaken, liet daar eveneens den ex-Koning Carlos en den ex-minister Godoy komen, en was juist toe aan het doorhakken van den Gordiaanschen Knoop toen het toeval hem te hulp kwam door het uitbreken op 2 Mei 1808 van een opstand in Madrid, waarbij 500 Franschen werden vermoord en Murat antwoordde met de ver moording van 579 Spanjaarden. NAPOLÉON ensceneerde nu een van zijn fameuze woedeuitbarstingen, begaf zich naar de Spaan- 594

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 2