Het is voor de hand liggend, dat mogendheden zooals Amerika, die zooveel vliegtuigen bestellen, beschikken zullen over veel betere bouwgegevens, welke zij den fabrikanten ter beschikking stellen, dan de kleinere naties met hun beperkte bestellingen. Hierbij komt nog dat de groote bestellingen en de ruimere geld middelen der groote mogendheden de industrie de gelegenheid openen dure proeven in kostbare laboratoria te nemen, hetgeen niet mogelijk is bij kleine bestellingen in kleine landen. Hieruit volgt dat de industrie in laatstgenoemde rijken andermaal gehan dicapt is. Neemt men hierbij nog in aanmerking, dat de ontwikkeling van het militaire vliegtuig bij de groote luchtmachten zich hoe langer hoe meer richt op het gebruik van groote, meermotorige vliegtui gen, voorzien van de meest moderne bewapening en installaties, terwijl de snelheden en actieradia steeds grooter worden, dan is het begrijpelijk, dat de vliegtuig-industrieën van de kleine staten het moeilijk hebben en het steeds moeilijker zullen krijgen, indien zij met eigen ontworpen producten gelijken tred willen houden met die van de groote landen. Het is voor de kleinere industrieën noodig, te trachten lessen te putten uit de ervaringen, die groote luchtmachten met het voor hen ontworpen en gebruikte materieel hebben opgedaan. Dat het niet altijd mogelijk zal zijn, deze gegevens te verkrijgen is vol doende bekend en het laat zich aanzien, dat mede door het meer en meer uitbreiden van de diverse luchtvloten der mogendheden en de rivaliteit der volkeren het steeds moeilijker zal worden, de verlangde inlichtingen te bemachtigen zonder over te gaan tot licentie-bouw. Gaan we om dit nader aan te toonen na, welke werkzaamheden bijv. in Amerika, voorafgaan aan het in het bedrijfstellen van een nieuw te projecteeren militair vliegtuig met zijn bewapening enz., dan zien we de volgende werkwijze toepassen 1. Nadat allereerst door den luchtvaartstaf is vastgesteld voor welk doel het te ontwerpen vliegtuig noodig is, hebben er uitvoe rige (genotuleerde) besprekingen plaats met de tactische-, bewa- penings- en technische experts, afkomstig van de verschillende vliegtuiggroepen, waarbij het vliegtuig zal worden ingedeeld. Deze besprekingen hebben ten doel vast te stellen, welk type vlieg tuig het best geschikt is voor het opgegeven doel. Dit komt vooral bij den Amerikaanschen vliegdienst naar voren, omdat men daar het principe huldigt van gespecialiseerde vliegtuigtypen. Heeft men het type eenmaal vastgesteld, dan bepaalt men aan welke eischen het vliegtuig moet voldoen. Hierbij worden de perfor mance, de actieradius, de nuttige militaire last, de bewa pening, de motoren, de schroeven, de sterkte van de bemanning, 622

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 30