-de plaats van de bemanning en militaire uitrusting, zekerheids factoren enz. aangegeven. Een en ander geschiedt natuurlijk in samenwerking met het „National Advisory Committee for Aeronautics" om na te kunnen gaan of het geëischte van het verlangde vliegtuigtype in werke lijkheid na den afbouw verwacht kan worden. 2. Nadat het voorgaande is vastgesteld, wordt overgegaan tot detailleering van de militaire inrichting van het te ontwerpen vliegtuigtype en wordt de geheele commissie van genoemde experts, welke meestal uit pl.m. 15 man bestaat, voor eenigen tijd gedetacheerd bij de „Engineering Division" te „Wright Field", Dayton, Ohio, om aanwijzingen te geven bij den bouw, waarbij eerst een mock-up gemaakt wordt. Wanneer deze mock-up en dus ook de juiste indeeling en plaats van de militaire uitrusting gereed is, worden de verschillende vliegtuigfabrieken uitgenoodigd om deel te nemen aan de verdere besprekingen betreffende het nieuwe project. Dat bij deze besprekingen vaak zeer veel bezwaren naar voren komen van den kant van de vliegtuig-industrie ligt voor de hand, aangezien door de reeds eerder genoemde militaire commissie dikwijls haast het onmogelijke wordt gevergd. Is men het eens geworden, dan wordt in overleg met de verschillende fabrieken beslist hoeveel een dergelijk type vliegtuig, geheel compleet, zal mogen kosten. Na overeenstemming omtrent de kosten krijgen verschillende vliegtuigfabrieken dan meestal een opdracht om tot den bouw van een prototype tegen concurreerende prijzen over te gaan. 3. De prototypen worden door de verschillende fabrieken in eigen werkplaatsen gebouwd door een speciale groep personen, die onder eede hebben beloofd niets te vertellen omtrent het te bouwen vliegtuig. Er wordt verder doorloopend door verschil lende militaire inspecteurs dit zijn speciaal hiervoor opgeleide technische officieren toezicht gehouden. Zijn de prototypen van de verschillende vliegtuigfabrieken gereed, dan worden ze naar de „Engineering Division" te Dayton overgevlogen en voor beproeving overgedragen. Het zeer grondig tegen elkaar uit probeeren van deze vliegtuigen geschiedt door een aantal testpilots van genoemde Division in samenwerking met de commissie die eertijds gehoord werd bij het vaststellen van de eischen. Bij deze beproevingen worden de vliegtuigen in den kortst mogelijken tijd afgevlogen (compleet revisie-uren) en geheel gedemonteerd, waarna wordt vastgesteld welk vliegtuig genomen zal worden. Is de keuze eenmaal gevallen dan geeft de commissie aan, welke wijzigingen alsnog aan het gekozen vliegtuig moeten 623

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 31