worden aangebrachthet wordt hierna weer gemonteerd en terug gevlogen naar de fabriek. 4. Van het gekozen vliegtuigtype worden dan als regel 13 stuks machines nabesteld voor de zoogenaamde „Service test", die bij de vliegtuiggroepen, welke gestationneerd zijn in verschil lende deelen van de U.S.A. beproefd zullen worden (onder alle mogelijke weers- en dienstomstandigheden)Meestal krijgt iedere groep een vliegtuig, dat in den kortst mogelijken tijd afgevlogen moet worden tot het zooveel vlieguren heeft, dat een complete revisie noodzakelijk zal zijn. Hierna wordt het teruggevlogen naai de Engineering Division, terwijl een compleet rapport met voor gestelde service-wijzigingen wordt medegegeven. Zijn alle 13 vlieg tuigen terug te Dayton en alle rapporten van de vliegtuiggroepen ontvangen, dan komt de commissie weer bij elkaar om de naar voren gebrachte wijzigingen te behandelen. Aan de hand van de dan genomen beslissingen worden de specificaties vastgesteld waar aan de in serie te bouwen vliegtuigen zullen hebben te voldoen- Wanneer we nagaan, dat men in Amerika de meening is toege daan, dat moderne militaire vliegtuigen met hun geheele uitrusting als een geheel ontworpen moeten worden, dan is het te begrijpen, dat deze wijze van beproeven en introduceeren van een prototype zeer kostbaar is. Uit de ervaring opgedaan met de op deze manier aangeschafte vliegtuigen bleek echter dat men in Amerika enorme bedragen aan onderhoud kon besparen, zoodat men toch op den duur goedkooper uit was. 5. Het spreekt van zelf, dat de geheele gang van zaken hier' slechts in vogelvlucht kan worden behandeld in werkelijkheid moeten nog vele andere werkzaamheden worden verricht. Het is duidelijk dat bijv. de rol, die het te gebruiken bouwmateriaal speelt, zeer belangrijk is, vooral wanneer van een dergelijk type vliegtuig een groot aantal besteld zal worden. Vooral in Amerika is men zeer geporteerd voor den geheei-me- taalbouw, waarschijnlijk omdat de industrie in dat land beter uit gerust is voor massa-fabricage en het benoodigde materiaal steeds te krijgen is in het eigen land. In Duitschland is men momenteel meer geneigd over te gaan tot den bouw van geheel houten oorlogs vliegtuigen, daar men daar dan minder afhankelijk is van speciaa ingerichte vliegtuigfabrieken en een industrieele mobilisatie sneller en Gemakkelijker zal kunnen verloopen. Dat ook Duitschland echter waarschijnlijk eenige moeilijkheden ondervindt met het verkrijgen van het benoodigde hout, moge blijken uit het feit dat Dr L. M. COHN-WAGNER uit Berlijn en Dr. A. VON HULLEN uit Krefeld in Februari 1936 zich naar Amerika begaven in ver band met aanschaffingen van groote hoeveelheden dennehout en spruce voor den massabouw van geheel-houten vliegtuigen. 624

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 32