De groote diensten, welke Gouvernementslaboratoria aan den militairen vliegtuigbouw kunnen bewijzen, volgen wel zeer duide lijk uit de verklaring van Dr. J. S. Ames, voorzitter van het „Natio nal Advisory Committee for Aernautics" in de U.S.A., tegenover zijn mede committee-leden tijdens de jaarvergadering gehouden in December 1935. In de genoemde vergadering deelde Dr. Ames mede, dat de zeer groote vlucht, die de ontwikkeling van den militairen en commer- cieelen vliegtuigbouw in Amerika kon nemen, in hoofdzaak te danken is aan de resultaten van de fundamenteele wetenschap pelijke onderzoekingen verricht door N.A.C.A. De belangrijke verrichtingen op luchtvaartgebied in het afge- loopen jaar, zouden volgens hem in Amerika niet mogelijk zijn geweest, zonder het werk van N.A.C.A. Als voorbeelden werden o.m. door Ames genoemd de werkzaamheden bij N.A.C.A. verricht voor de „China Clipper" voor de „Trans-Pacific Air Service", verrichtingen voor de „Douglas Transport", de „Martin", „Douglas" en „Boeing -bombardements-vliegtuigen, waarvan alle kenmerken de principieele grondslagen aanbevolen waren door N.A.C.A. als resultaten van door dezen dienst gehouden onderzoekingen. Dat deze verklaring zeker geen overdrijving bevat kan gemak kelijk geconcludeerd worden uit de vele aanvragen om adviezen van de zoo succesvolle Amerikaansche vliegtuigbouwers. Wij kunnen hierbij opmerken, dat N-A.C.A. inderdaad de grootste onderzoekingsorganisatie op luchtgebied ter wereld is, zoodat het anderzijds weer geen verwondering behoeft te wekken, dat Ame rika op het gebied van den vliegtuigbouw ten opzichte van andere landen practisch aan de spits staat. Het bestuur van N.A.C.A. bestaat uit 15 leden afkomstig van Marine, Leger, andere takken van Gouvernementsdiensten, Handel en Industrie, die alle zonder eenige vergoeding hun diensten aan genoemde organisatie bewijzen, terwijl het gesalarieerde personeel te Washington, D. C. en te Langley Field, Va. uit een staf van totaal ongeveer 350 personen bestaat. De waarde aan gebouwen en installaties vertegenwoordigt een bedrag van pl.m. 5,000,000. De begrooting voor het afgeloopen jaar voor N.A.C.A. bedroeg totaal 1,158,850 aan salarissen en onkosten. Dat N.A.C.A. met een dergelijk bedrag wonderen heeft verricht, moge blijken uit de feiten, dat het perfectionneeren van vliegtuigen op advies van de N.A.C.A. voor Marine en Leger een besparing van ruim 1,000,000 per jaar tengevolge had en dat de aviatiek in Amerika in het algemeen met behulp van deze adviezen in het geheel aan bouwkosten enz. rond 10,000,000 per jaar aan uitgaven kon be sparen. Misschien lijken deze besparingen op het eerste gezicht wel eenigszins overdreven, doch bij nadere beschouwing komt men 625

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 33