tot de overtuiging dat zij inderdaad wel zeer groot moeten zijn. Wanneer we slechts in aanmerking nemen het werk, dat door N- A. C. A. verricht is geworden op het gebied van mo- tor-cowlings, verstelbare schroeven, juisten motor-inbouw voor meermotorige vliegtuigen, vormverbeteringen van romp en vleugels, remklappen, koelingsvraagstukken enz., waardoor snelheid, economie en bedrijfszekerheid van de moderne vliegtuigen belangrijk werden verbeterd, dan kunnen wij ons voorstellen, dat een thans verkregen besparing op legervliegtuigen ter grootte van 702,200, op Marine-vliegtuigen van 342,500 per jaar, niet overdreven behoeft te zijn. De verdere besparingen, die door vliegtuigfabrikanten konden worden verkregen, moeten wel zeer groot zijn, nog afgezien van de enorme voordeelen, die ver kregen worden door de, in verband met de aangebrachte ver beteringen, zoo zeer groeienden export van vliegtuigen. Voorwaar de gelden aan het National Advisory Committee for Aernautics besteed, zijn niet weggeworpen Het spreekt vanzelf, dat alleen door goede samenwerking tus- schen N.A-C.A. en de Leger- en Marinevliegdiensten deze zeer gunstige resultaten konden worden verkregen. Dr. Ames ver klaarde dan ook op bovengenoemde vergadering, dat natuurlijk een van de hoofdtakken van N.A.C.A. is, bij onderzoekingen nauw samen te werken met de marine- en legervliegdiensten en de bur ger luchtvaart. In verband met het voorgaande, is het begrijpelijk, dat het ook voor de kleine naties noodzakelijk is om voor den bouw van vlieg tuigen, hetzij naar eigen ontwerp, hetzij in licentie, te beschikken over zoo oordeelkundig mogelijk samengesteld luchtvaart-speci ficaties en voorschriften, welke door wetenschappelijke onderzoe kingen en uit practische bouw-gegevens samengesteld zijn. Dat deze specificaties en voorschriften inderdaad zoo up to date en compleet mogelijk moeten zijn, spreekt wel van zelf, vooral in dien, zooals de juiste weg is, het tevens voorgeschreven wordt, dat de specificaties of voorschriftnummers van de verschillende mate rialen- en onderdeelen op de werkteekeningen worden aangegeven en wordt bepaald, dat geen andere materialen of onderdeelen mogen worden gebruikt. Hierdoor zal tevens de uit te oefenen controle door luchtvaartautoriteiten belangrijk worden vereen voudigd. Het ligt voor de hand, dat, om een dergelijk sijsteem door te voeren, het kleine land zal moeten kunnen beschikken over een zeer modern uitgeruste Rijksvoorlichtingendienst en een groote ervaring m.b.t. den bouw van geheel compleet uitgeruste moderne militaire vliegtuigen. Aangezien het eerste wel mogelijk is en ook bij toepassing van licentiebouw van militaire vliegtuigen veel nut kan afwerpen, 626

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 34