afmetingen, welke door den vijand niet of bezwaarlijk kunnen worden vermeden en voor de vlakbaanwapens geen trefkans bie den, zooals holle wegen en diepgelegen kruispunten, bruggen en doorwaadbare plaatsen. Gedurende den nacht kunnen de mortieren afsluitingsvuren afgeven. Deze zullen in den regel bestaan uit enkele korte vuren op terreindeelen, waar men een verzameling van vijanden verwacht. Daar de trefferdichtheid van de werkzame scherven (hieronder te verstaan het aantal scherven per m2) 3 bedraagt binnen een strook van 7 m. om het springpunt hetgeen voldoende is zullen de ruimten, waarop voldoende scherven vallen elkaar over lappen, wanneer per 10 m doelbreedte één projectiel valt. Wil men dus een afsluitingsvuur van 100 m breedte afgeven en dit tweemaal bestrijken, dan zijn hiervoor 20 projectielen noodig. Zware mitrailleurs. De zware mitrailleurs kunnen worden gebruikt voor a. de bestrijding van pantserauto's en lichte vechtwagens b. de versterking van de vuurkracht der overige infanterie- wapens c. de bestrijding van doelen in de lucht. Welke dezer drie taken de voornaamste is, is in het algemeen niet te zeggenelk geval zal op zich zelf moeten worden beoordeeld. Indien het terrein, waarin de verdediging wordt gevoerd, gele genheid tot optreden biedt aan vijandelijke pantserauto's (wat meestal het geval zal zijn) en aan lichte vechtwagens, dan zal een gedeelte van de zware mitrailleurs moeten worden gebruikt om de troepen tegen deze strijdmiddelen te beschermenzoo noodig kunnen tegen pantserwagens de wapens afzonderlijk wor den ingezet. Zware mitrailleurs, aangewezen voor de bestrijding van pantserwagens en lichte vechtwagens kunnen het best onder commando van de commandanten der voorste troepen worden gesteld. De bestrijding van luchtdoelen zal o.i. slechts dan op den voor grond treden, wanneer zich in het ter verdediging in te richten terrein, terreinvoorwerpen (bruggen e.d.) bevinden, welke kwets baar zijn voor een aanval uit de lucht, terwijl het in stand houden dier objecten gewenscht is. In dit geval zal het beste resultaat worden verzekerd, als zij onder eenhoofdige leiding in de hand van den regimentscommandant blijven. Gezien de uitwerking welke van vliegtuigen is te verwachten, tegen goed over het terrein verdeelde troepen, zal het dikwijls niet noodzakelijk zijn voor de bescherming hiervan afzonderlijk 636

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 44