Bijlage VEQ. 17. Afstand100 m minder. 18. Regelaar 4 minder. Waar de overnemende batterij nu met den juisten terreinhoek opgesteld is, vormen de overgegeven gegevens thans een onjuiste basis voor de afstanden en de tempeering van het uitwerkingsvuur. Het vuur van deze batterij zal 100 m te kort liggen, terwijl met Regelaar 14 een SH van O zal worden verkregen, e.e.a. is in fig. 3 schematisch weergegeven. yo c7 Fig 3. ad c) Het is duidelijk, dat in het geval dat de hoogte van het directiestuk van de inschietbatterij èn die van het inschietpunt onjuist bepaald werden, in het algemeen tot onjuiste resultaten voerende gegevens zullen worden overgegeven. In dit verband zij nog opgemerkt, dat voornamelijk de onjuiste Regelaargegevens de uitwerking van het vuur ernstig zullen schaden en dit wellicht geheel waardeloos zullen kunnen maken en hierin zulks in tegenstelling met de onjuiste afstandbepaling door het strooien niet wordt voorzien. ad Hl. Gaan wij thans het geval na, dat de vuurleider tijdens het in schieten het bestaan van een terreinhoekfout onderkent (en wel aan de hand van de geconstateerde SHn.). Onder omstandigheden verkeerende als bedoeld onder Ha (on juiste hoogte van het inschietpunt), zal de vuurleider het vol gende overgeven: Bijlage VIII. 16. Hoogte inschietpunt: 12 m minder. 17. Afstand: 18. Regelaar: Op grond van dit gegeven zal in het onderhavige geval slechts eene theoretische verbetering aangebracht worden en op het resultaat als onder II ad a) omschreven, geen practisch voordeel zijn verkregen, dit laatste hangt af van de grootte van de hoogtefout b D.w.z. v.w.b. het uitwerkingsvuur op dit doel. Thans is wel en dit in tegenstelling met geval II ad a) een goede indruk omtrent de daginvloeden en de buizen te verkrijgen, een belangrijk voordeel, waarvan o.m. bij de vuuropening op een ander doel profijt kan worden getrokken. 648

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 58