m.b.t de schootsafstanden van inschietbatterij en overnemende batterij, zoomede van de verschillen van deze afstanden. Is, overeenkomstig geval lib, de hoogte van het directiestuk van de inschietbatterij onjuist vastgesteld en schrijft de vuurleider een onderkende terreinhoekfout abusievelijk aan eene onjuiste hoogtebepaling van het inschietpunt toe, dan zal hij in dien ge- dachtengang het navolgende overgeven: Bijlage VIII. 16. Hoogte inschietpunt: 12 m minder. 17. Afstand: 18. Regelaar: Op grond hiervan zal het vuur van de overnemende batterij 100 m te kort liggen, terwijl met Regelaar 18 een SH van O zal worden verkregen, e-e.a. is in fig. 4 schematisch weergegeven; vgl. fig. 3 en de aldaar ad b) overgegeven gegevens. Fig. 4. Conclusie. Uit het voorafgaande moge zijn gebleken, dat niet zoo zeer de onjuiste terreinhoek als zoodanig een foutieve ligging van het vuur ten gevolge heeft, als wel de omstandigheid, dat de inschiet batterij en de overnemende batterijen met verschillende terrein hoekfouten vuren. Waar de terreinhoekfout als gevolg van eene onjuiste hoogte bepaling van het inschietpunt voor alle batterijen practisch dezelfde is, en deze er als het ware „uitgeschoten" wordt, blijft dus als eenige bron van fouten over een verschil van terreinhoekfouten tusschen de batterijen onderling en dan als gevolg van verschil lende fouten, gemaakt bij de hoogtebepaling van de directiestukken. Deze fout nu is practisch voor alle batterijen gelijk te maken door, uitgaande van één punt (bij voorkeur één der directiestukken) het hoogteverhand der batterijen (het onderlinge hoogteverschil der directiestukken) met juistheid vast te stellen. Een mogelijke fout in de hoogtebepaling zélf wordt dan automatisch door alle batterij en de overnemende batterijen met verschillende terrein- In verband met de af standsgrenzen, 3/4 en 4/3, zal uit een eventueele hoogtefout voor alle batterijen nagenoeg eenzelfde terreinhoekfout ontstaan en zal, als gevolg van de overige in punt 216 opgenomen voorwaarden, welke het bestaan van grove fouten uitschakelen, deze terreinhoekfout practisch geen invloed op de juiste ligging van het uitwerkingsvuur hebben. 649

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 59