En nu, als gevolg van de hooge R.W.T. van deze eene eigenschap prikkelbaar", overwegen sterk de grondfuncties van het ongun stige nerveuze temperamentstype, nl. emotionaliteit, niet-activi- teit, en primaire functie. Nu zou men in dergelijke gevallen den man nog eenigen tijd bij de Kol. Res. in observatie kunnen hou den, maar dan komen wij toch licht op een dwaalspoor. De man, die „aangehouden" wordt, heeft zeer goed in de gaten, dat er iets aan de hand is, en doet nu extra zijn best. De tweede beoordee- lings-lijst valt dan ook in den regel beter uit, dan de eerste. Een enkele maal lukte het inderdaad wel, door langere observatie, iemand aan wiens geschiktheid wij twijfelden, te ontmaskeren. De man is door de terugstelling geschokt, verliest zijn remmen, hij laat zich meer gaan, en er komen eigenschappen aan het licht, welke geen twijfel aan zijn ongeschiktheid overlaten. Dit mogen wij echter slechts als een gelukje beschouwen. Gevallen als het hier aangehaalde van den recruut H., zijn intusschen niet zoo'n zeldzaamheid. De toepassing van de R.T.W. is trouwens niet al tijd even eenvoudig. Van Lienden werkt in zijn uiteenzetting der R.T.W. (bijlage I.M.T. nr. 82) met een kl.cdt., die 100 candidaten heeft te beoordeelen. Maar in de practijk heeft te Nijmegen elke kl.cdt. slechts 20 30 man onder zich, en een kl.cdt. levert per jaar 3, hoogstens 4 klassen af, zoodat wij na een jaar niet of nauwelijks aan 100 man van eenzelfden kl.cdt. toe zijn. Wij kunnen nu wel een viertal klassen van verschillende kl.cdtn. bij elkaar nemen om de R.T.W. der diverse eigenschappen te gaan berekenen, maar dit heeft bezwaren, omdat, zooals wij reeds gezien hebben, de opvattingen over sommige eigenschappen, b.v. zwaar tillend, nogal verdeeld zijn. Zoo vindt ik bij mijn materiaal een klasse van 34 man, waar de betrokken kl. cdt. slechts 2 maal zwaar tillend aangeeft. R.T.W. voor zwaartillend is in dit geval dus 1 16. 2 Bij een andere klasse van 27 man geeft haar kl cdt. niet minder dan 11 maal zwaartillend aan, dus hier is de R.T.W. voor zwaar tillend 1 1,45. Het is duidelijk, dat deze beide kl.cdtn. een heel verschillende opvatting over de beteekenis van zwaartillend moeten huldigen. Op de 253 lijsten, welke ik verkregen had, toen elk van de 9 bij de Kol. Res. gedetacheerde sgtn. één klasse had afgeleverd, is 67 maal zwaartillend onderstreept, dus R.T.W. voor zwaartillend 253 -1 2,78. Het behoeft geen betoog, dat wij, door het algemeen gemiddelde te nemen (2,78), de 2 zwaartillende recruten van den eersten kl. 659

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 69