den. Hij wordt o.a. „niet gauw uit het veld geslagen, vroolijk en luchthartig" genoemd. Eind September vertrekt hij naar Indië. Toevallig zien wij hem een dezer dagen in Nijmegen terug, ongeschikt verklaard voor den militairen dienst, zoowel in als buiten Europa. Uit de in Indië opgemaakte commissie-ziektelijst blijkt het volgende Komt in October '34 in Indië aan, doet een maand of twee dienst en krijgt dan vage buikklachten. Aanvankelijk wordt dan gedacht aan maagzweer volgt opname in het hospitaal. Er wordt geen maagzweer geconstateerd tenslotte wordt aanleiding gevonden den appendix (die gezond blijkt te zijn) te verwijderen. Na 55 verpleegdagen volgt ontslag uit het hospitaal. In zijn garnizoen teruggekeerd is het na een paar dagen reeds weer mis. Volgt geruimen tijd kwartierziek, daarna weer hospitaalopname met dezelfde vage buikklachten van voorheen. Het meest volledige specialistische onderzoek levert niets op na 73 dagen hospitaal- verpleging volgt ontslag. Terug in het garnizoen gaat het nu nog spoediger mis, opnieuw een periode van kwartierziek, lichte dienst enz. Dan begint het den comp.cdt. te vervelen deze dringt aan op ongeschikt-verkla- ring. Volgt weer hospitaalopname, die, terwijl evenmin als tevoren organische afwijkingen aangetoond kunnen worden, na 50 dagen eindigt met ongeschikt-verklaring voor den dienst. Van de 10 maanden, die de man in Indië is geweest, heeft hij er dus nauw- lijks 2 dienst gedaan. En toch behoorde deze man te Nijmegen, volgens de gegevens van den kl.cdt. tot het gunstigst denkbare type, den phlegmaat In het archief vond ik intusschen een tweede roode kaart, destijds opgemaakt door den det.cdt-, en daarop zijn merkwaardiger wijze de vragen „zwaarmoedig-vroolijk" en „zwaartillend-lucht- hartig" in het midden gelaten. De det.cdt. heeft dus kennelijk iets aangevoeld van 's mans emotionaliteit (zwaarmoedig, zwaartil lend), doch had blijkbaar niet voldoenden grond om tot een posi tieve uitspraak te komen. Emotionaliteit is er intusschen wel degelijk. Wat vertelt ons nl. de man bij terugkeer Ongeveer in den tijd, dat hij in Indië arriveert, overlijdt een kort tevoren uitgezonden militair aan een acute infectie-ziekte, waarbij de buik een rol heeft gespeeld (typhus Hij vertelt, dat de dood van zijn kameraad zeer veel indruk op hem heeft gemaakt (emotionaliteit), en dat hij „niet tegenstaande hij toch zoo voorzichtig was met het eten" last van zijn buik kreeg. Was onze man wellicht gauw uit het veld geslagen? M.a.w., was hij niet-actief Is deze inactiviteit bij het rustige leventje bij de Kol. Res., toen de man nog dicht bij huis was, niet tot uiting gekomen Als gevolg van zijn inactiviteit en zijn reeds te Nijmegen geconstateerde sec. functie, is de ongelukkige gebeur- 661

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 71