hechten aan het temperamentstype, dat uit onze lijsten wordt opgemaakt uit het voorafgaande blijkt voldoende duidelijk, waarom niet is er nog een reden, welke ons wel dwong, den algemeenen indruk te laten meetellen. Komt van Lienden bij zijn materiaal nog tot 53,25 bruikbare temperamentstypen (phlegmaten, sanguinici, apathen)wij vonden op een materiaal van 540 lijsten slechts 36,1 van de genoemde typen. M.a.w. als wij ons streng aan van Lienden's systeem zouden willen houden, zou bijna 2/3 deel der physiek geschikt bevonden candidaten, na een proeftijd van 2 maanden weer ontslagen moeten worden Men denke zich even de kosten van een dergelijk wervings-systeem in. Het zou bovendien leiden tot hoogst onbillijke ontslagen. Men oordeele Bij een der klassen bevond zich een 24-jarige ass.-bouwkundig- opzichter. De man kwam uit een eenvoudig gezin, had de lagere school en vierjarige Mulo vlot doorloopen, en werd timmerman. In de avonduren studeerde hij voor ass.-bouwk.-opzichter en volgde een schriftelijken cursus. Hij slaagde voor het examen, werkte nog door voor diploma van bouwk. opzichter, maar daar het intusschen steeds moeilijker werd om werk te krijgen, had hij geen geld meer om den cursus te voleindigen. Hij is als dienst plichtige in Nederlandschen militairen dienst geweest, werd sergt., is tweemaal gestraft geweest met een paar dagen licht arrest wegens vergrijpen, door minderen gepleegd, waarvoor hij als korporaal verantwoordelijk gesteld werd. Hij was nooit op het ziekenrapport, wat wij konden controleeren. Tijdens herhalings-oefeningen kwam hij te Nijmegen in garnizoen, daardoor werd zijn aandacht op de Kol. Res. gevestigd, en gezien de geringe kans om in zijn vak vooruit te komen, nam hij dienst. Hij vertelt dit alles op rustigen, evenwichtigen toon. Het is een flink gebouwde jonge man, doet zijn dienst bij de Kol. Res. goed. Zijn cijfer voor algemeenen in druk is bij den det.cdt. 9, bij den kl.cdt. 9, bij den off. v. gez. 8. Typologisch wordt hij echter nerveus, een ongunstig tempera mentstype dus. Op zijn roode kaart staan slechts gunstige eigen schappen, met uitzondering van „prikkelbaar", waarmee hij zoo wel door det.cdt. als door kl.cdt. beoordeeld wordt. Dit „prikkel baar" met zijn hooge R.T.W. werd aanleiding, dat hij als nerveus uit het typologisch onderzoek te voorschijn kwam. Men zal het echter met ons eens zijn, dat het niet aanging, dezen man te ontslaan. Onze meeste cholerici worden dit, doordat zij op de roode kaart de eigenschappen beweeglijk en heftig hebben toebedeeld ge kregen. Beide hebben een hooge R.T.W. en doen daardoor emotio naliteit en primaire functie overwegen. Moeten wij nu een candidaat van even 18 jaar, dus eigenlijk nog een jongen, waarvan het alleszins natuurlijk is, dat hij zich in 666

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 76