Keizer om door ongehoorde verscherping van de conscriptie met zijn bondgenooten samen 400.000 man bijeen te brengen een troepenmacht waartoe uiteraard veel jonge soldaten behoorden. Maar „ein bewahrtes Offizier- und Unteroffizierskorps, und. „eine von Napoléon inszenierte treffliche Propaganda, die mit den „Jahren zur höchsten Vollkommenheit gediehen war, schlieszlich „der Glaube an des Kaisers Genie und Unbesiegbarkeit schufen „jenes Amalgam, das damals nur bei den französischen Heeren ,,zu finden war." Kircheisen II, blz. 124. NAPOLÉON, die verwachtte, dat zijn tegenstanders niet vóór 15 April gereed zouden zijn, bleef rustig in Paris, en liet aan Berthier over om voor de concentratie van de legers zorg te dragen, een opdracht van welke deze uitstekende stafchef zich onvoldoende kweetmaar had niet de Keizer alles gedaan om hem te vervormen tot een bijna feillooze bevelsmachine, daarbij tevens elke neiging tot zelfstandigheid onderdrukkend Moge men al verbaasd zijn over het feit, dat NAPOLÉON de zeer belangrijke actie in Spanje verliet alvorens de Engelschen te hebben verslagen, nog meer dient men zich te verwonderen over het feit, dat hij zonder noodzaak tot 13 April in Paris bleef en de leiding van zijn legers in Duitschland overliet aan Berthier. En toch was de veldtocht tegen Oostenrijk ernstiger dan te voren, omdat men in den rug een opstandig Spanje had, en omtrent de houding van Rusland en Pruisen allerminst zeker kon wezen. Den 10 April 1809 was de positie der legers als volgt Oostenrijkersde 2 korpsen (I en II) van Bellegarde aan de grens van Bohemen, 90 km N. van Regens burg sterkte 50.000 man de 6 korpsen (III, IV, V, VI, I res., II res.) van KARL overschrijden de Inn, 120 km ZO. van Regensburg sterkte 125.000 man Franschende groep Davout, N. van de Donau, sterk ver spreid, tot 50 km NW. van Regensburg sterkte 60.000 man de groep Masséna, Z. van de Donau, sterk ver spreid tusschen Ulm en München sterkte 98.000 man. Dat was dus voor de Oostenrijkers een prachtige situatie. Welis waar was Davout sterk genoeg om alleen Bellegarde en échec te houden, maar Aartshertog KARL stond met zijn 125.000 man op slechts 5 a 6 dagmarschen van Regensburg, op de binnenlijnen, en kon dus, of energiek oprukken naar Regensburg en te zamen met Bellegarde Davout verpletteren, dan wel zich keeren tegen Oudinot 599

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 7