sanguinici, een vrij groot aantal andere, minder gunstige, tempe ramentstypen schuilden Onze uitkomsten wijzen wel heel sterk in die richtingde grootste vermeerdering vinden wij immers bij het ongunstige nerveuze en het ietwat twijfelachtige cholerische type. Voor het groote percentage emotioneelen bij ons materiaal kunnen de omstandigheden, waaronder onze proefgangers dienen, een ver klaring geven. Alvorens zij aan dé voordracht voor uitzending toe zijn, ondergaan de recruten nog eenige malen een medisch controle onderzoek. Verder zijn daar nog het typologisch onderzoek, de beoordeeling uit zuiver militair oogpunt, en een, overigens niet moeilijk eindexamentje. Nu gebeurt het niet zoo heel zelden, dat een recruut in één dezer filters blijft steken en ontslagen wordt. Den heelen proeftijd door voelen zij zich dus nog alles behalve zeker van uitzending. Het is alleszins begrijpelijk, dat hierdoor een licht nerveuze stemming ontstaat, en wij een vrij groot percentage emotioneelen vinden. Vergelijken wij nu nog eens de cijfers, door van Lienden bij zijn onderzoek op Curacao gevonden bij de Militaire Politie, met de onze. actieven niet-actieven emotioneelen niet-emotioneelen primair funct. sec. funct. Militaire Politie Kol. Res. 1935 52,45 52,03 47.54 47,94 61,47 59,06 38,52 40,91 43,44 49,05 56.55 50,92 De overeenkomst is treffend. Practisch bestaat er alleen eenig verschil tusschen de cijfers voor prim, en sec. functie. Het wil mij voorkomen, dat van Lienden's opvatting, dat mili tairen en militaire politie-mannen elk een eigen temperamentstype zouden vertegenwoordigen, door de resultaten van het onderzoek bij de Kol. Res. in 1935, wel geheel weerlegd wordt. De boven gege ven cijfers leeren ons wel, dat het betrachten van eenige voorzich tigheid bij het trekken van conclusies uit typologisch onderzoek, ten zeerste geboden is. Hiervoor gaven wij reeds aan, waarom wij wel gedwongen waren, rekening te houden met den algemeenen indruk. Maar niet alleen om die reden voerden wij den algemeenen indruk in. Op blz. 658 en 659 vindt men een voorbeeld, hoe een enkele eigenschap het type, waartoe de man behoort, kan bepalen. In ons voorbeeld maakte „prikkelbaar" den man tot een nerveus 670

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 80