bij Augsburg, met wiens troepen Masséna zich nog niet had kunnen vereenigen, en die dus ook kon worden verslagen. En bij dit door de Donau in twee gescheiden groepen verdeelde Fransche leger ontbrak nog de vaste hand van den veldheer NAPOLÉON, die immers eerst den 13 April uit Paris afreisde Wat een kansen EdochDen 16 April was het Oostenrijksche hoofdleger nog aan de Isar, en was dus in die 8 dagen na de grensoverschrijding slechts 75 km gevorderd; deze traagheid was voor een deel te verklaren uit de slechte weerstoestanden, doch was wel in hoofd zaak het gevolg van het medevoeren van mobiele magazijnen, op welker aankomst overal moest worden gewacht. En toch vraagt men zich af, waarom de verpleging geheel gegrond werd op die treinen, terwijl men oprukte door een rijke streek in 's vijands land (Beieren), die dus niet ontzien behoefde te worden. Toen NAPOLÉON den 17 April in Donauwörth aankwam, trof hij de Fransche strijdkrachten in de genoemde groepeeringen aan Davout bij Regensburg, Masséna bij Augsburg, en een uiterst zwak bondgenootschappelijk centrum bij Abensberg. Hij was zeer verontwaardigd, dat hij het leger in zulk een ellendigen operatie ven toestand aantrof „Vous ne pouvez vous figurer, dans quel „état se trouvait l'armée, et a combien de malheurs nous étions „exposés, si on avait eu affaire a un ennemi entreprenant. On ne „me surprendra plus ainsi". Maar hij zag over het hoofd, dat deze toestand ontstaan was door zijn eigen schuld, en dat hij er nog hoogst genadig afkwam, omdat op dezen dag volgens de regelen der krijgskunst Davout al vernietigd had behooren te wezen, en de catastrophe voor zijn leger ingeleid. In deze moeilijke dagen bleek echter weer de groote activiteit van NAPOLÉON tegenover het gebrek aan ondernemingslust van zijn tegenstander. Alles stond of viel met de mogelijkheid van vereeniging van zijn gescheiden legergroepen voordat KARL zou aanvallen. Logischerwijze kon die concentratie alleen veilig plaats hebben achterwaarts, dus op den linker Donau-oever bij Donau wörth of Ingolstadtgelukte die achterwaartsche concentratie, dan was dus door NAPOLÉON's fouten nog niets verloren. Maar heel merkwaardig beval NAPOLÉON een voorwaartsche concentratie, dus op den rechter-Donau-oever. En men vraagt zich af hoe een dergelijk bevel tactisch uitvoerbaar kon zijn. „Der Erfolg hat ihm Recht gegeben, die Kritik kann die Maszregel „nur als eine Verwegenheit bezeichnen, die durch grosze Fehler des „Gegners ungestraft blieb". 'Moltke in de Viertelj. Hefte van 1909, No. 2, blz. 209. KARL zette zijn tragen marsch naar de Donau voort met de bedoeling om de verspreide Fransche groepen te verslaan waar hij die zou aantreffen. Daar hij wist dat Masséna's troepen nog bezig 600

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 8