681 wanneer het niet mogelijk is den ondervonden weerstand met eigen middelen te breken. Optreden steunende art. Een afd. art. tot steun aan de voorhoede van een colonne van een div. zal van een door den A.B. bepaalde lijn af, gereed zijn om te steunen. De eerste stelling voor 1 bij.-is bij deze lijn; voor de tweede bij. 1500 m verder. Is de voorste inf. 3000 m vóór de le bij. stelling, dan komt de 3e bij. in stelling, terwijl de le bij. opbreekt. Geheele afd. in stelling: kan gewenscht zijn, wanneer de voorhoede over open terrein voorwaarts moet gaan en vij. vuurovervallen zijn te verwachten overigens wanneer de geheele voorhoede door 's vijands vuur tot stilstand komt. Tankafweer. In M.W. nr. 31 van Febr. 1936 komt een artikel voor, waarin de afweer van de zwaarste tanks wordt besproken. S. deelt mede dat de zwaarste Fr. vew. van klein kaliber pantserafweergeschut, geen enkel nadeel onder vinden lichte veldhw. hebben slechts op geringen afstand uitwerking. Slechts de 10 cm kanonnen mits wordt gevuurd met granaten met gepant- serden kop. zijn door de groote Vo. bruikbaar. S.'s betoog komt hierop neer, dat hij de taak van bestrijding der zware vewn. niet wil toegewezen zien aan de bestaande artillerie. Vorengenoemde taak stelt speciale eischen aan organisatie en geschutssoort, welke met de aan de div. art. te stellen eischen niet zijn te vereenigen daarom speciale art. organisaties voor de bestrijding van zware tanks. S. herinnert er aan, dat men vroeger ook de bestrijding van luchtdoelen aan de div. art. wilde opdragen, doch dat thans overal het beginsel is erkend, dat hiervoor speciaal geconstrueerd luchtdoel geschut noodig is. Niet alleen uit technisch oogpunt worden afzonderlijke organisaties voor voren vermelde taak noodig geacht, doch ook om tactische redenen. De taak van de div. art. is, zoowel bij den aanval als bij de verdediging, reeds zooveel omvattend, dat vermeerdering van opdrachten zonder uitbreiding van het aantal kanonnen, niet aanvaardbaar is. Natuurlijk zal de div. art., v.z.v. zulks met haar eigenlijke taak in overeen stemming is te brengen, behulpzaam zijn bij den tankafweer. In hetzelfde tijdschrift komen onder de rubriek „Aus der Truppe für die Truppe" enkele practische aanwijzingen voor betreffende den pantserafweer bij marcheerende troepen. In het kort samengevat, luiden de vermelde beginselenindeeling van voldoende afweerwapens om alle zijwegen af te sluiten, is niet uitvoerbaar het leggen van mijnen, bewaakt door enkele schutters, kan een goedkoope en werkzame aanvulling vormen; met het leggen der mijnen dienen gemoto riseerde pioniers (kunnen worden vooruitgezonden en zijn in staat om later weer aan te sluiten) te worden belast deze pionierafdeeling wordt gesteld onder commando van den cdt. van de pantserwagen afweercompagnie. (Evengenoemde pantserwagen-afweer cie. bestaat uit drie sectiën. De cie. onder co. van den cie.cdt. is belast met de beveiliging van de marchee rende colonne tegen paun. en vewn. Als regel zullen één sie. in front en 2 sien. op een of beide flanken optreden. De cie.cdt. dirigeert de sien. m.b.v. radiografische verbindingen. Op plaatsen buiten de werkingsfeer der sien. doet de cie.cdt. door de gemotoriseerde pioniers mijnen plaatsen); de pio nierafdeeling legt mijnen doch alleen op in het marschbevel aangegeven punten (teneinde te voorkomen, dat eigen troepen op de mijnen zullen stoo- ten), bewaakt deze en neemt ze weer in, wanneer de colonne is gepasseerd, waarna wordt opgesloten. De tijd voor het leggen van mijnen is gering, daar ingraven en camouflage niet noodig zijn het uitleggen duurt niet langer dan het in stelling brengen van anti-tankgeschut.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 91