682 Snelle of langzame vechtwagens. Bulletin Beige van Februari 1936 bevat een overzicht van een artikel van den Russischen militairen schrijver Alexandrov over de Amerikaansche denkbeelden omtrent het gebruik van vewn., waaruit de voorkeur der Ame rikanen voor snelle vewn. (50 km/uur) blijkt, ook daar, waar dikwijls door anderen langzame tanks worden gepropageerd (in nauwe samenwerking met de inf.). De Amerikaansche ideeën komen op het volgende neer: Bij de voorhoede. Ingedeeld bij de voorhoede, nemen zij aan de verkenning deel en worden vaak toegevoegd aan een vooruitgeschoven afd. Zij gaan sprongsgewijze vooruit, zooveel mogelijk telkens een uitzichtgevend punt opzoekende. Hiervoor zijn snelle tanks noodig. Zij kunnen den vijand aan vallen, zonder op versterking te wachten. Doen zij vooruitgeschoven vij. weerstanden vallen, dan verzekeren zij een ongestoorde voorwaartsche beweging van de voorhoede zijn zij hiertoe niet krachtig genoeg, dan kunnen zij toch de offensieve beweging van vij. vooruitgeschoven detn., zelfs van onderdeelen van het vij. gros, aanzienlijk beïnvloeden. Door snelheid kunnen zij van elke gelegenheid gebruik maken om op de flanken op te treden. Bij den aanval. Veelal wenscht men voor de samenwerking met inf. lang zame tanks, daar ook de inf. zich niet snel verplaatst. De Amerikanen geven echter ook in dit geval de voorkeur aan den snellen vew. omdat niet alleen optreden in front, doch ook op de flank mogelijk moet zijn. Snelle vewn. zijn ook korter aan het vij. vuur blootgesteld, omdat zij niet gelijktijdig met de inf. op het aanvalsuur de uitgangsopstelling verlaten, doch dank zij hun grootere snelheid eerst wanneer de vij. weerstand de aanvallende inf. tot staan brengt. Doordat de tanks aanvankelijk achter gehouden kunnen worden, wordt de mogelijkheid van verrassing vergroot. Mobiele reserve. De snelheid staat gebruik „en masse" toe. In de hand van den bevelhebber gehouden, kunnen zij op een breed front als reserve dienen, zonder de kans te loopen, dat zij, voor eventueel gebruik op een van de vleugels, te laat zullen zijn. Bij den aanval kan de bevelhebber de snelle vewn. eerst dan inzetten, wanneer voldoende gegevens omtrent de zwakke punten van de vij. stelling zijn verkregen. Zij zullen dan onafhan kelijk van de inf. ageeren en een beslissing bevechten door diep in de vij. stelling door te dringen. Uitbuiting van succes. Hierbij blijken de voordeelen van de snelle tanks zeer duidelijk zij kunnen tegen ver verwijderde objecten en tegen 's vij. verbindingen worden ingezet. Een reg. vewn. kan de vij. artillerie desorgani- seeren, de verbindingen vernielen, reserves uitelkaar slaan en aldus verij delen dat een tegenaanval wordt uitgevoerd of ergens opnieuw stelling wordt genomen. Bij de vervolging kan de div.cdt. 1 of 2 cien. snelle vewn. toevoe gen aan een voor vorenomschreven doel samengesteld gemengd det. bestaande uit gemotoriseerde inf., art. en cav. Dit det. zal op de flank en in den rug optreden. Bij de verdediging. In dit geval kunnen zij evenals bij den aanval, in samen werking met de inf. dan wel afzonderlijk worden ingezet. Samenwerkende met de inf., worden zij daar opgesteld, waar de grootste druk is te verwach ten (teneinde een eventueele bres te stoppen) dan wel worden zij ingedeeld bij de troepen, welke den tegenaanval zullen uitvoeren. Voor afzonderlijk optreden doen zich de volgende mogelijkheden voor a. snelle tanks kunnen met succes worden gebruikt om den vij. naderings- marsch, door het innemen van een flankopstelling, te storen b. zij kunnen in reserve worden gehouden, totdat de aanvaller een bepaald terreindeel heeft bereikt en dan, in samenwerking met de art., een tegenaanval uitvoeren c. zij kunnen tegen vij .vewn. worden ingezet, wanneer deze de stelling zijn binnengedrongen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 92